Menu
X
image

Rodzaje zaćmy, podział i występowanie.

Rodzaje zaćmy, podział i występowanie. 

Zaćma wrodzona i nabyta, różnice i charakterystyka.

Zaćma wrodzona, pojawia się u człowieka już od urodzenia. Najczęściej jest efektem dziedziczenia genów lub zaburzenia rozwojowego soczewki, które wynikają z kłopotów matki dziecka z przemianą materii podczas ciąży, jej niedożywienie lub problemy gastryczne.

Do najczęstszych przyczyny zaćmy wrodzonej zalicza się uszkodzenie soczewki wirusem różyczki – niebezpiecznym w pierwszym kwartale życia płodowego.

Zaćma nabyta – wyróżniamy następujące rodzaje: zaćma starcza, zaćma urazowa, zaćma metaboliczna, toksyczna i wikłająca.

Zaćma starcza jest najpopularniejszą i często występująca formą zaćmy. Zaczyna się od 40-go roku życia, a widoczne objawy w większości przypadków ujawnia się około 60-tki. Soczewka zaczyna mętnieć. Może to trwać przez lata.

Uwaga: rozwój zaćmy przyspiesza dieta uboga w antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Należy pamiętać, aby w codziennej diecie dostarczać potrzebne składniki i związki przeciwutleniające zawarte np. w: zielonej herbacie, orzechach, kakao, burakach, winogronach ciemnych, jagodach, żurawinie.

Zaćma urazowa to konsekwencja urazów gałki ocznej takich jak rany, ciała obce wewnątrzgałkowe, czy też stłuczenia.

Zaćma metaboliczna to rodzaj zaćmy u osób chorych na cukrzycę, u których zaćma pojawia się wcześniej niż u osób bez cukrzycy.

Wyróżnić tutaj można zaćmę „cukrzycową” która jest efektem zaburzeń biochemii soczewki oraz zaćmę toksyczną. Zmętnienie zupełne soczewki może tutaj nastąpić w kilka dni.

Zwracamy uwagę na sposób żywienia, który wpływa bezpośrednio na rozwój cukrzycy, która z kolei inicjuje lub przyśpiesza rozwój zaćmy.

Zaćma toksyczna jak sama nazwa wskazuje pojawia się na skutek zbyt wielu toksyn w organizmie. Wyróżnia się „zaćmę posterydowa” u leczonych sterydami.

 

Innym podziałem jest wyróżnienie zaćmy jądrowej, korowej i tylnej.

Zaćma jądrowa postępuje na skutek procesu starzenia. Oto kilka przyczyn jej rozwoju: oko złuszcza się jak skóra, odkładając się w soczewce co powoduje jej grubienie. Powstaje tzw. mętne jądro.

zaćma korowa pojawia się, gdy kora soczewki w naturalny sposób wraz z wiekiem, twardnieje. Do około 60 roku życia – 16 % soczewki jest już korą. Rozrastanie się kory powoduje, iż soczewka staje się stwardniała.

zaćma pod torebkowa tylna jest chyba najrzadszą odmianą, ale niestety pogarsza wzrok bardziej niżeli inne. Diagnoza ma miejsce u osób mających poniżej 40 lat. W tym przypadku światło skupia się z tyłu soczewki, następuje wysoka czułość na jasne światło np. czytanie jest bardzo trudne. Pojawia się na skutek zabiegu na oczach, wstrząśnienia mózgu, napromieniowania czy guza oka.

 

We wszystkich przypadkach zaćmy zaleca się pacjentowi specjalistyczne konsultacje i badania lekarskie.

Artykuł przygotowany przez portal BezpiecznyZabieg.pl

Tags:  
Back To Home

© Copyright 2017 Zaćma bez kolejek – Bezpieczny Zabieg. Logowanie. Panel administracyjny.