Baza wiedzy
Szkła progresywne dla wsparcia wzroku
Noszenie okularów progresywnych zalecane jest dla wsparcia naszego narządu wzroku. Szczególnie często są wybierane przez osoby po 40-stym roku życia. Należy jednak pamiętać, że progresywne szkła powinny być dobrane pod indywidualne potrzeby.
Jak działają soczewki progresywne?
Rolą szkieł progresywnych jest wspieranie wyraźnego widzenia. Efekt w okularach progresywnych uzyskiwany jest dzięki specjalnej konstrukcji. Kompleksowość otrzymywana jest przez podział pola w soczewce, gdzie każda część odpowiada za ogniskowanie na danej odległości. Daje to jednoczesne korygowanie widzenia z bliższa, wyostrzanie odległości pośredniej oraz zapewnianie wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w dali.
Okulary jednoogniskowe nie zapewniają takiego efektu, np. produkt przystosowany do widzenia bliży będzie jedynie ją wyostrzał. W przypadku rozbudowanej wady potrzebujemy nawet dwóch par okularów w zależności od potrzeb na ostre widzenie. Tzw. progresy dają dużo większe możliwości i jednocześnie nie przeciążają wzroku.
Tylko wtedy dobrze działają okulary progresywne, kiedy zostaną dopasowane pod nasze indywidualne potrzeby. Pamiętajmy, że zły wybór szkieł może pogłębiać wady wzroku zamiast nam pomagać. Okulary progresywne powinny być również co kilka lat wymieniane.
Czy są przeciwwskazania na szkła progresywne?
Progresywne szkła wspierają nasze oczy jednak są sytuacje, w których ich noszenie jest odradzane.
Wszystkie rodzaje okularów progresywnych są odradzane osobom, które mają problemy z błędnikiem ze względu na zmienną ogniskowość. Również część wad wzroku wyklucza ich noszenie np. choroby oczu, które rozwijają się dynamicznie.
Zakup okularów progresywnych zawsze musi być poprzedzony wizytą u okulisty, który pomoże nam dobrać właściwe parametry soczewek. Jest to szczególnie ważne przy dużych wadach lub rzadkich objawach.
Okulary progresywne i adaptacja do nich
Wyraźne widzenie za pomocą soczewek progresywnych uzyskuje się po tym jak nasze oczy przyzwyczają się do odmiennego ogniskowania. Z reguły trwa to do około kilku tygodni. Przez pierwsze dni użytkownik może odczuwać dyskomfort.
Bierze się to z tego, że nie tylko samo nasze oko musi nauczyć się inaczej działać, ale również mózg potrzebuje czasu do przestawienia się na właściwą rejestrację. Musimy też mieć świadomość, że różne ogniskowanie soczewki daje większe możliwości, ale wymaga od nas zmiany sposobu patrzenia. Należy wyrobić sobie nawyki np. patrząc na przedmioty znajdujące się w dali używamy górnej części szkła.
Po początkowej adaptacji szybko zauważymy jak wielkim ułatwieniem w codziennym funkcjonowaniu stały się pierwsze szkła progresywne.