Baza wiedzy , Operacja usunięcia zaćmy
Rozwój zaćmy a styl życia i dieta. Co ma wpływ na wzrok?
Jaki wpływ na rozwój zaćmy ma styl życia i dieta?
O zaćmie w wielu przypadkach mogą decydować czynniki genetyczne, wypadki, wady wrodzone, ale także choroby cywilizacyjne takie jak cukrzyca, zaburzenia funkcjonowania tarczycy czy niski poziom wapnia we krwi. Choroba ta dotyczy głównie osób starszych, jednak należy pamiętać, iż długość życia znacznie się wydłuża i osób w wieku podeszłym jest coraz więcej.
Oczy należy zadbać wtedy, gdy jeszcze nie mamy z nimi kłopotów. Oczy muszą tak jak cały organizm, również odpoczywać, szczególnie w czasach, gdy korzystamy bardzo dużo z komputerów, smartfonów i telewizji.
Nośmy okulary z filtrem oraz kapelusze przeciwsłoneczne. Niezbędne jest prawidłowe oświetlenie pomieszczeń w których przebywamy i pracujemy.
Na pogorszenie stanu naszych oczu, ma również stosowanie różnych leków sterydowych czy psychiatrycznych. Poddawajmy się regularnym badaniom okulistycznym.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na nasz wzrok jest odpowiednia higiena życia oraz prawidłowa dieta. Musi być ona bogata w antyoksydanty oraz wapń. Wykluczmy z diety cukry proste oraz produkty wysoko przetworzone.
Zadbajmy by w naszej diecie było dużo warzyw i owoców: zielone sałaty, szpinak, marchew, buraki, pomidory, winogrona ciemne, jagody, borówki. Najlepsze przepisy wegetariańskie i wegańskie na stronie Wegetariańska Kuchnia.
Rozwój zaćmy a styl życia i dieta.
Jedzmy dużo kasz, roślin strączkowych, orzechów, nasion, tłoczone na zimno oliwy i dobrej jakości oleje.
Jeśli lekarz zdecyduje, iż jedynym dla nas wyjściem jest operacja wymiany soczewki, zaakceptujmy ten fakt. Na szczęście operacje zaćmy w Polsce są na bardzo wysokim poziomie i pomagają odzyskać prawidłowe widzenie.