Menu
X

Chrapanie – czy może być niebezpieczne?

image

Chrapanie to problem dosyć powszechny do którego nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi. Jeżeli mieszkamy sami i nikomu to nie przeszkadza – często nawet nie mamy pojęcia, że taki problem może nas dotyczyć. Najczęściej zaczynamy się tym interesować dopiero w momencie, gdy spać nie może przez nas nasz partner. Wtedy zaczynamy

Czym w ogóle jest chrapanie? Jest ono efektem nieprawidłowego przepływu powietrza przez nasze drogi oddechowego. Przyczyn może być bardzo wiele, a skutki bywają o wiele bardziej niebezpieczne niż nam się wydaje. Nie wystąpią one oczywiście u każdego, ale jeżeli problem chrapania nas dotyczy – warto mieć przynajmniej świadomość ich istnienia.

Dlaczego chrapiemy?

U bardzo wielu osób przyczyną będzie po prostu fizjologia i nie musimy niczego się obawiać. Nasze ciało zostało stworzone w konkretny sposób i mamy predyspozycje do chrapania. To inny rodzaj powinien wzbudzać obawy.

Czasami chrapanie jest efektem posiadania krzywej przegrody w nosie. Jest to bardzo często występujący problem i trzeba leczyć go operacyjnie – w innym wypadku musimy liczyć się z tym, że chrapanie nie minie samoistnie. Przyczyną bywa również zbyt duża nasada języka i problemy z podniebieniem. Winne mogą być migdałki – w szczególności u dzieci.

Zdarza się także, że chrapiemy tylko raz na jakiś czas – w okresie, gdy nasze ciało zmaga się z nasiloną alergią lub zapaleniem zatok. Ważne jest to, abyśmy wiedzieli czy problem ten jest stały czy okresowy. Możemy wtedy zdecydować czy faktycznie potrzebna jest nam bardziej szczegółowa diagnostyka.

Czy należy się tego bać?

Choć bardzo wiele osób ma problem z chrapaniem i nigdy z tego powodu nie przydarzy im się nic złego – wcale nie oznacza to, że u nas będzie tak samo. Jedną z najpoważniejszych dolegliwości, która może temu towarzyszyć jest bezdech senny.

Jeżeli występuje on rzadko i nie trwa długo – nie mamy się czego obawiać. O wiele gorzej będzie, jeżeli będzie on na tyle długi, że dojdzie do niedotlenienia. Tutaj konsekwencje mogą być już poważniejsze, a końcowym efektem może być nawet zawał serca.

Dużym problemem są jednak także te mniej poważne dolegliwości. Chrapanie powoduje, że nie jesteśmy w stanie się wyspać i przez to odczuwamy duże zmęczenie. Do tego może dojść ból głowy spowodowany wspomnianym niedotlenieniem i ogólne uczucie rozbicia. Możemy doświadczyć także trudności ze skoncentrowaniem się na jednym zadaniu.

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

pl Polish
X