Menu
X

Jak często warto chodzić do okulisty?

image

W związku z rozwojem cyfryzacji coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem, a to w znaczącym stopniu wpływa na pogorszenie funkcjonowania narządu wzroku. Jedną z podstawowych metod prewencji chorób oczu jest odpowiednio częste ich badanie. Jednakże, jak często powinniśmy korzystać z konsultacji u specjalisty ochrony wzroku? Jak wygląda badanie wzroku? Czy warto się go obawiać? Dowiedz się!

W związku z rozwojem cyfryzacji coraz więcej czasu spędzamy przed ekranem, a to w znaczącym stopniu wpływa na pogorszenie funkcjonowania narządu wzroku. Jedną z podstawowych metod prewencji chorób oczu jest odpowiednio częste ich badanie. Jednakże, jak często powinniśmy korzystać z konsultacji u specjalisty ochrony wzroku? Jak wygląda badanie wzroku? Czy warto się go obawiać? Dowiedz się!

Kontrolne badanie wzroku u dzieci

Na początek warto wspomnieć, że każdy z nas przynajmniej raz w roku powinien udać się na wizytę kontrolną do specjalisty – okulisty lub optometrysty. W przypadku młodszych osób – dzieci i młodzieży – regularne badania okulistyczne zostały ujęte w ustawie o opiece zdrowotnej nad uczniami. Zapewnia ona regularne badanie oczu i stanu zdrowia dzieci.  

Kontrolę wzroku przeprowadza pielęgniarka szkolna, lekarz rodzinny lub pediatra. Odbywa się to podczas bilansów zdrowotnych u dzieci po ukończeniu 2, 4, 6 roku życia, a także w wieku 13 lat i pod koniec szkoły średniej, u 16 – 17 – latków. Takie regularne kontrole specjalistyczne pozwalają na szybką i przesiewową ocenę wzroku, a także na wczesne wykrycie wad wzroku. Jeśli u dziecka lub nastolatka zostanie zdiagnozowana choroba oczu, otrzymamy zalecenie konsultacji ze specjalistą ochrony wzroku.

Badania medycyny pracy

Także większości dorosłych nie ominą regularne badania wzroku. W zależności od wykonywanego zawodu i charakteru obowiązków, tak różne badania i ich częstotliwość może być zalecona. W przypadku pracowników biurowych badania kontrolne oczu są wymagane raz na cztery lata. Związane jest to z tym, że praca powyżej 4 godzin przed ekranem komputera zwiększa ryzyko pogorszenia stanu zdrowia oczu i rozwoju wad wzroku. Co ciekawe, wśród pracowników, gdzie ważna jest odpowiednia obsługa sprzętu, zleca się także badanie rozpoznawania barw.  

Jak wygląda badanie wzroku?

W zależności od tego, co jest przyczyną wizyty, tak różne badania mogą być wykonane. To, co łączy wszystkie podstawowe badania okulistyczne to fakt, że są one bezbolesne i bezinwazyjne. Dzięki temu większość z nich nie wymaga specjalnego przygotowania i może być przeprowadzona u prawie każdej osoby.  

Kontrola u okulisty, optometrysty ale także i u optyka, zawsze rozpoczyna się wywiadem. Dzięki temu specjalista ma szansę dowiedzieć się więcej na nasz temat, poznać nasz stan zdrowia, a także ustalić cel wizyty. Warto podkreślić, że już sam wywiad może wskazać ekspertowi, na jakie choroby jesteśmy predysponowani rodzinnie i zawodowo. Następnie przechodzi się do badania wzroku. 

Podczas badań okulistycznych wykonuje się zazwyczaj: 

  • ocenę wady, ostrości wzroku i uszkodzeń gałki ocznej, 
  • dobór szkieł korekcyjnych, jeśli są potrzebne,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Sygnały alarmowe – kiedy samodzielnie zgłosić się do specjalisty?

Może się wydawać, że skoro regularne badania są zalecane w szkole lub zakładzie pracy, to samodzielnie nie musimy już udawać się do okulisty czy optometrysty. Jednak, nie jest to prawdą. Na co dzień warto obserwować organizm swój i dziecka. Jeśli często bolą oczy lub głowa to znak, że należy umówić się na wizytę do lekarza lub optyka. Sytuacja ma się również inaczej, jeśli cierpimy na różne choroby przewlekłe takie jak cukrzyca lub nadciśnienie. W wybranych przypadkach lekarz prowadzący może zalecić częstsze kontrole u okulisty. 

Dlaczego warto wykonywać badania wzroku?

Przede wszystkim należy podkreślić, że regularne badania wzroku stanowią jedną z podstawowych metod prewencji znaczącego pogorszenia się kondycji oczu. Wczesna diagnoza rozwijających się wad i chorób wzroku pozwala na szybkie i często nieinwazyjne leczenie. A to w ogromnym stopniu wpływa nie tylko na stan zdrowia oczu, ale także samopoczucie i komfort życia.   

W erze smartfonów i komputerów troska o kondycję oczu powinna stanowić priorytet ochrony zdrowia. Może się wydawać, że skoro pracodawca zleca wizyty kontrolne u okulisty, nie musimy się samodzielnie wybierać do specjalisty. Nic bardziej mylnego! Jeśli obserwujemy jakiekolwiek niepokojące dolegliwości ze strony narządu wzroku np. osłabienie widzenia czy ból głowy, należy niezwłocznie umówić się na kontrolę. Być może problemem są źle dobrane szkła korekcyjne lub ich brak? Czasami proste zalecenia specjalisty mogą pomóc w odczuwanych dolegliwościach i znacznie poprawić jakość życia.

Bibliografia: 

  • Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 r. poz. 1078).  
  • W. Stopyra. Praca przy monitorach. Medycyna praktyczna, Okulistyka, 2013. Dostęp online 21.11.2021 
  • Jak wygląda badanie wzroku?. https://mamwzrokok.pl/jak-wyglada-badanie-wzroku/. Dostęp online 22.11.2021 

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

Polecani lekarze
sierpień 3, 2018
sierpień 3, 2018
pl Polish
X