Baza wiedzy , Dla pacjenta , Okulistyka
Jak przygotować się do zabiegu witrektomii

Zabieg witrektomii w okulistyce nazywany bywa “ostatnią deską ratunku”. Faktycznie, obecnie operacja ta jest rozwiązaniem dla pacjentów ze schorzeniami siatkówki, którzy jeszcze kilka lat temu zagrożeni byli utratą wzroku. Lekarz decyduje o kwalifikacji do operacji witrektomii po wykonaniu bardzo dokładnych badań kwalifikacyjnych oraz analizie przypadku choroby pacjenta. Bardzo ważna jest również kwalifikacja anestezjologiczna. Sama operacja, choć niezwykle nowoczesna i ratująca wzrok, obarczona jest ryzykiem powikłań, zarówno śródoperacyjnych, jak i po operacji.
Na 2-3 tygodnie przed operacją pacjent jest badany przez anestezjologa. Gdy lekarz potwierdzi, że nie ma zagrożenia życia, rozpoczyna się przygotowanie do zabiegu. 2-3 dni przed planowaną witrektomią pacjent musi stosować krople z antybiotykiem, żeby wyeliminować bakterie z worka spojówkowego. Mogłyby one wywołać stan zapalny w oku i komplikacje po operacji. Pacjent przystępujący do operacji musi być zdrowy i przebadany internistycznie. Przeciwwskazaniem jest stan zapalny toczący się w organizmie lub nieodpowiednie ciśnienie tętnicze czy nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Przed przystąpieniem do operacji należy uregulować stan swojego zdrowia.
Podczas operacji, miejscowo podawany jest lek znieczulający i jest to zastrzyk w okolice oka. Jeśli jest taka potrzeba, w trakcie trwania operacji można podać kolejną porcję leku znieczulającego.