Menu
X

Kiedy z bolącym uchem zgłosić się do laryngologa?

image

Ból ucha zazwyczaj jest objawem zapalenia ucha, które należy do bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Przebieg takiej infekcji zależy od rodzaju patogenu, który ją wywołał. Niewielkie zapalenie ucha może ustąpić samoistnie w ciągu kilku dni. Bardzo często jednak wiele osób cierpi z powodu nasilających się dolegliwości bólowych. Zastanówmy się, jakie jeszcze objawy oprócz bólu ucha są niepokojące i powinny nas skłonić do wizyty u lekarza oraz dlaczego nie powinniśmy ich bagatelizować.

Kiedy udać się na konsultację laryngologiczną?

Ból ucha związany z zapaleniem narządu słuchu może mieć różny stopień nasilenia. Niewielka infekcja zazwyczaj ustępuje po trzech dniach od pojawienia się pierwszych dolegliwości. Jednakże, gdy ból nasila się lub pojawiają się dodatkowe objawy, konieczna jest konsultacja laryngologiczna. Kontakt z lekarzem jest szczególnie wskazany, jeśli zaobserwowanym przez nas symptomom towarzyszą też inne choroby, przykładowo infekcja górnych dróg oddechowych.

Objawy, które mogą towarzyszyć bólowi ucha i stanowią wskazanie do konsultacji laryngologicznej:

 • intensywny, pulsujący ból głowy
 • wysoka gorączka
 • kaszel i katar
 • uczucie zatkanych zatok
 • zawroty głowy
 • nudności, wymioty
 • tkliwość zewnętrznej części ucha oraz części twarzy
 • wyciek z ucha
 • znaczne pogorszenie się słuchu

Nietypowymi objawami infekcji ucha mogą też być drażliwość i bezsenność.

Zapobieganie bólowi ucha

Aby uchronić się przed bólem ucha, należy dbać o jego właściwą higienę. Przede wszystkim, powinniśmy pamiętać, że patyczki do uszu służą do czyszczenia jedynie małżowiny usznej (zewnętrznej części ucha). Używanie ich do czyszczenia ucha w środku może spowodować wpychanie woskowiny głębiej i w rezultacie doprowadzić do zatkania przewodu słuchowego. Co więcej, nieodpowiednie korzystanie z patyczków może prowadzić także do uszkodzenia błony bębenkowej. Alternatywą dla tej tradycyjnej metody oczyszczania uszu są specjalne preparaty apteczne przeznaczone do tego celu.

Obok odpowiedniego dbania o higienę, bardzo ważne jest też dokładne osuszanie uszu po kąpieli. Zapobiegnie to ich przewianiu, które zwykle skutkuje bólem ucha. Aby nie doprowadzić do takiej sytuacji, zdecydowanie nie powinniśmy wychodzić z domu z mokrą głową. W miarę możliwości powinniśmy także unikać przebywania w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach.

Gdzie szukać pomocy w przypadku bólu ucha?

Lekarz specjalista, który zajmuje się leczeniem bólu ucha, to laryngolog w Kartuzach. Podczas wizyty przeprowadzi on wywiad, obejrzy wnętrze przewodu słuchowego, a także sprawdzi drożność nosa i gardła. Następnie, na podstawie rezultatu tego badania, podejmie on decyzję o dalszym postępowaniu.

Do laryngologa powinniśmy zgłosić się między innymi w następujących przypadkach:

 • gdy ból ucha jest trudny do zniesienia
 • gdy ból nasila się
 • gdy dodatkowym objawem jest wysoka gorączka
 • gdy zaobserwowaliśmy wyciek z ucha
 • gdy w okolicy ucha występuje obrzęk i zaczerwienienie
 • gdy zaobserwowaliśmy nagłe pogorszenie słuchu
 • gdy pogorszenie słuchu utrzymuje się już dłuższy czas

Przebieg naszego leczenia będzie zależał oczywiście od przyczyny, która wywołała ból ucha. Laryngolog może przepisać nam leki przeciwzapalne, krople do uszu, leki obkurczające błonę śluzową nosa lub też zadecydować o włączeniu antybiotykoterapii.

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możemy skorzystać z bezpłatnej konsultacji laryngologicznej na podstawie skierowania otrzymanego od naszego lekarza pierwszego kontaktu. Dokument ten możemy uzyskać zarówno podczas wizyty stacjonarnej w gabinecie, jak i w czasie teleporady. Natomiast do prywatnego gabinetu laryngologa w Kartuzach zawsze możemy umówić się bez skierowania.

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

Polecane kliniki
Polecani lekarze
pl Polish
X