Menu
X

Haluks – kiedy trzeba z nim iść do lekarza?

image

Haluks – co to jest?

Paluch koślawy, zwany potocznie haluksem (hallux valgux) to jedno z najczęstszych schorzeń dotyczących stopy. Powstaje w wyniku przemieszczenia się I kości śródstopia w kierunku przyśrodkowym. Taka deformacja jest przyczyną przesunięcia się palucha w kierunku pozostałych czterech palców stopy.

Wygląd i charakter zmiany sugeruje, że przyczyną schorzenia jest guz lub inny twór chrzęstno-kostny. W rzeczywistości ten guz (tzw. „bunion”), to jedynie przesunięta pierwsza kość śródstopia, która w wyniku procesu deformacyjnego zmieniła swoje anatomiczne położenie względem pozostałych kości stopy.

Haluks – objawy:

Pierwsze objawy haluksów są zazwyczaj niezauważalne lub lekceważone przez Chorych, bo nie wiążą się z bolesnością. Wystający guz może być zaczerwieniony i może utrudniać dobranie wygodnego obuwia. Bunion ociera się o większość butów z wąskimi czubkami, dlatego nierzadko jest pokryty bolesnymi pęcherzami.

Paluch koślawy to schorzenie postępujące, dlatego dopiero po czasie pojawia się dyskomfort, który w końcu uniemożliwia poruszanie się bez bólu nawet na boso.

Haluks – kiedy należy szukać pomocy u specjalisty?

Pierwsza wizyta u specjalisty powinna się odbyć od razu, gdy haluks zaczyna się formować. Schorzenie nie rozwija się z dnia na dzień, dlatego pierwsze objawy wyglądają niewinnie i nie sugerują, że może to być bolesny problem w przyszłości. Łatwo je przegapić, a to najlepszy moment na rozpoczęcie leczenia.

Chorzy przeważnie zgłaszają się do ortopedy, gdy deformacja jest znaczna i wiąże się z dużym dyskomfortem. W takich sytuacjach zmiana jest utrwalona i żadne środki zachowawcze zazwyczaj nie pomagają nawet na krótką metę. Wówczas jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja haluksów.

Metody leczenia haluksów:

Leczenie haluksów, dzięki obecnym możliwościom medycyny, nie jest już żmudnym procesem wykluczającym z życia społecznego na wiele tygodni. Współczesne możliwości chirurgiczne pozwalają na zastosowanie mało inwazyjnych technik operacyjnych, dzięki którym Pacjenci po operacji haluksów mogą chodzić (w specjalnym bucie) już na drugi dzień po operacji. Ci, którzy mają niewielkie zmiany, mogą spróbować zatrzymać deformację za pomocą indywidualnie dobranych metod nieoperacyjnych.
Nieoperacyjne leczenie haluksów

W leczeniu zachowawczym palucha koślawego używa się separatorów, żelowych osłonek na haluksy, wkładek ortopedycznych i specjalnych aparatów na haluksy. Bardzo ważnym elementem tego typu leczenia jest również fizjoterapia przeprowadzona pod okiem specjalistów.

Należy zaznaczyć, że wszystkie zachowawcze metody leczenia palucha koślawego nie są w stanie cofnąć zmian. Są to środki, które dają krótkofalową ulgę, ale nie wyleczą przyczyny dyskomfortu i bolesności.
Operacyjne leczenie haluksów

Operacyjna korekcja palucha koślawego jest przeprowadzana w znieczuleniu. Lekarz dobiera technikę chirurgiczną indywidualnie, w zależności od stopnia deformacji. Chirurg ścina wyrośle kostne na głowie pierwszej kości śródstopia, usuwa zmienioną zapalnie kaletkę maziową i dokonuje korekty ustawienia palucha i kości śródstopia.

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

pl Polish
X