Dla pacjenta , Operacja usunięcia zaćmy
Pytania i odpowiedzi
Co to jest zaćma?
Zaćma (nazywana też kataraktą) to choroba soczewki oka, polegająca na jej częściowym lub całkowitym zmętnieniu. Sprawia to, że soczewka traci swoją najistotniejszą cechę optyczną, jaką jest przejrzystość.
Jakie są objawy zaćmy?
Zamazany lub przymglony obraz, wyblakłe kolory, problemy z widzeniem w nocy, poświata wokół źródeł światła lub wrażliwość na jasne światło. Zaćma związana jest z wiekiem, rozwija się bardzo powoli i bezboleśnie.
Jakie są przyczyny zaćmy?
Główną i najczęstszą przyczyną zaćmy jest naturalny proces starzenia się. Wraz z wiekiem soczewka oka staje się coraz grubsza i bardziej żółta, do momentu aż zmętnieje. Inne przyczyny zaćmy to cukrzyca, toksyczne działania stosowanych leków (najczęściej steroidów) lub też powikłanie innych schorzeń (np. przewlekłych zapaleń błony naczyniowej oka, wysokiej krótkowzroczności, atopowego zapalenia skóry, urazów oka).
Czy istnieją różne rodzaje zaćmy?
Tak, jest kilka rodzajów zaćmy, w zależności od części soczewki, w której się tworzą zmiany. Najczęściej występuje zaćma jądrowa. Częste są również przypadki zaćmy korowej i tylnotorebkowej.
Czy można uchronić się przed zaćmą?
Nie, gdyż choroba ta jest częścią naturalnego procesu starzenia się organizmu. Można jednak spowolnić jej rozwój, m.in. poprzez ochronę oczy przed działaniem szkodliwych promienia UV (należy stosować okulary przeciwsłoneczne z filtrami) oraz stosując dietę bogatą w owoce i warzywa.
Czy zaćma może prowadzić do ślepoty?
Tak, nieleczona zaćma może być przyczyną utraty wzroku.
Kiedy należy rozpocząć leczenie zaćmy?
Decyzję o rozpoczęciu leczenia zaćmy podejmują wspólnie pacjent i lekarz. Powinien to być moment, kiedy choroba utrudnia codzienne życie pacjenta. Należy pamiętać, że zaćma nie musi być zaawansowana, aby podjąć jej leczenie. Nie ma też górnej granicy wieku, w którym zabieg może być przeprowadzony.
Która soczewka jest najlepsza?
Nie ma jednej uniwersalnej soczewki, która sprawdza się najlepiej. Podczas kwalifikacji do zabiegu, po przeprowadzeniu szczegółowych badań oka, lekarz proponuje najlepszy dla pacjenta rodzaj soczewki.
Czy zaćma może powrócić?
Nawrót zaćmy po jej usunięciu nie jest możliwy. W niektórych przypadkach może wystąpić ponowne zamglenie widzenia spowodowane zmętnieniem torebki soczewki, czyli zaćmą wtórną. Do jej leczenia stosuje się prosty zabieg metodą laserową wykonywany w gabinecie okulistycznym.
Czy zabieg usunięcia zaćmy jest bolesny?
Zabieg jest bezbolesny. Operowane oko jest znieczulone, a pacjent otrzymuje leki uspokajające, aby zminimalizować również uczucie dyskomfortu podczas samego zabiegu.
Czy możliwe jest równoczesne usunięcie zaćmy na obydwu oczach?
Najczęściej zabieg na drugim oku przeprowadza się po upływie około miesiąca od pierwszego zabiegu. Metody postępowania w przypadku każdego pacjenta są jednak inne, dlatego zaleca się konsultację z okulistą.
Po jakim czasie od zabiegu powraca normalne widzenie?
W każdym przypadku okres ten jest inny. Niektórzy pacjenci widzą dobrze tuż po zabiegu. Z reguły pacjenci widzą dobrze po upływie doby od zabiegu. Należy jednak pamiętać o zaleceniach lekarza w okresie rekonwalescencji.