Menu
X

Ryby na stole. Po które gatunki szczególnie warto sięgnąć?

image

Kręgowce są cennym źródłem białka, minerałów oraz witamin. Potrawy na bazie ryb są niezwykle smaczne, zdrowe oraz lekkostrawne. Przed wyborem konkretnego rodzaju białego mięsa warto jednak przeanalizować cechy najpopularniejszych z nich.

Ryby morskie oraz słodkowodne

Kręgowce zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3. Ryby żyjące w morzu, są bardziej wartościowe od gatunków słodkowodnych. Zawierają one bowiem wyższą zawartość kwasów n-3: EPA i DHA. Wyjątek stanowi jedynie pstrąg. Warto także wiedzieć, że ryby morskie są źródłem cennego jodu oraz selenu. Spożywając je regularnie, człowiek dostarcza swojemu organizmowi dużą dawkę energii. Gatunki śródlądowe nie są jednak niezdrowe. Zawierają one bowiem białko oraz witaminy. Są również lekkostrawne.

Ryby tłuste

Łosoś, halibut, szprotka, śledź, makrela, karp oraz jesiotr dostarczają organizmowi najwięcej energii. Te gatunki ryb są polecane przez dietetyków oraz specjalistów żywieniowych. Zawierają one również ważne mikroelementy, wspomagające pracę ludzkiego organizmu. Wśród średniotłustych ryb warto wskazać to m.in. suma afrykańskiego, lina, leszcza, pstrąga oraz sielawę. Chude gatunki to m.in. szczupak, flądra, dorsz, mintaj, sandacz i tołpyga.

Ryby masłowe

Cechą charakterystyczną tych kręgowców jest duża zawartość oleju. Często spotykane gatunki ryb to m.in. błyszczyk, żuwak fiatola, anoplopoma. Warto pamiętać, iż eskolar oraz kostropak zawierają woski nietrawione przez ludzki organizm. Mogą one powodować zaburzenia, zwłaszcza wśród osób wrażliwych na zatrucia pokarmowe. Zaburzenia objawiają się biegunką, nudnościami oraz wysypką.

Problem ekologiczny

Nie zaleca się również jeść gatunków zagrożonych wyginięciem. Permanentnie zwiększające swój zasięg rybołówstwo spowodowało bowiem drastyczne zmniejszenie populacji wielu odmian kręgowców. Gatunkom tym należy dać możliwość zwiększenia liczebności. Wśród zagrożonych ryb warto wskazać m.in. doradę, halibuta, karmazyna, mirunę, morszczuka, solę, tuńczyka błękitnopłetwowego, dzikiego turbota oraz węgorza.

Najzdrowsze dla ludzkiego organizmu są ryby bogate w kwasy tłuszczowe i po tego typu gatunki należy sięgać. Warto zatem przygotować łososia na obiad zamiast kupować gotowe, mrożone i kaloryczne produkty.

 

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

pl Polish
X