Menu
X

Jak zabiegać powstawaniu hemoroidów

image

Guzki krwawnicze, potocznie hemoroidy, ma każdy z nas, natomiast żylaki odbytu mają tylko niektórzy, ale jest ich prawie połowa Polaków . Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję, gdyż uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. Gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie, guzki krwawnicze opróżniają się z krwi, umożliwiając wypróżnianie. Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Na skutek zalegania krwi z czasem dochodzi do stanu zapalnego, który obejmuje guzki i tkanki odbytu. Mówimy wtedy o rozwoju choroby hemoroidalnej, czyli o żylakach odbytu.

Osoby, które chcą uniknąć problemów z hemoroidami powinny przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących higieny życia:

  1. Pamiętaj o aktywności fizycznej każdego dnia. Ruch jest niezbędny do stymulowania ruchów jelit, a więc wspomaga również trawienie i przesuwanie przetrawionego pokarmu. Pij regularnie wodę, żeby nie odwadniać organizmu. Stosuj dietę lekkostrawną.
  2. Idź do toalety, jak tylko poczujesz potrzebę wypróżnienia się. Chodzenie do toalety od razu, kiedy poczujemy potrzebę, zapobiega hemoroidom. Unikamy dzięki temu potrzeby silnego parcia, a stolec nie wysusza się i nie twardnieje.
  3. Walcz z zaparciami. Twardy stolec, charakterystyczny w przypadku problemów z zaparciami, jest trudny do wydalenia i wymaga silnego parcia. Aby stolec był bardziej miękki i łatwiejszy do wydalenia, należy jeść produkty bogate w błonnik m.in. płatki owsiane, otręby, owoce (maliny, truskawki, gruszki, jabłka, owoce suszone), warzywa (marchew, dynia, buraki, papryka, brokuły), produktach pełnoziarnistych (kasza gryczana, chleb żytni, brązowy ryż). Należy równocześnie pić dużo wody, a unikać alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które mają właściwości odwadniające.
  4. Zadbaj o właściwą higienę: używaj wilgotnego papieru toaletowego, po wizycie w toalecie myj okolice analne chłodną wodą, nie używaj mydła do mycia okolic odbytu, ponieważ może ono powodować dodatkowe podrażnienia.
  5. Jak pojawią się pierwsze objawy, stosuj nasiadówki na hemoroidy. Najczęściej zalecane są nasiadówki naprzemienne z ciepłej i chłodnej wody oraz nasiadówki z kory dębu. Stosuj zimne kompresy na okolice odbytu. Takie okłady pomagają zniwelować obrzęki spowodowane przez hemoroidy. Używaj kremów i maści przeciwbólowych, balsamów, kompresów, czopków doodbytniczych. Wszystkie te preparaty przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z chorobą hemoroidalną.

Jeśli hemoroidy zaczynają dokuczać Tobie zbyt dotkliwie, koniecznie zgłoś się do lekarza celem dokonania specjalistycznego badania.

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

pl Polish
X