Menu
X

Palce młotkowate – jak zapobiegać dolegliwości

image

Palce młotkowate to zniekształcenie palców od drugiego do piątego i jest to przykurcz  zgięciowy w stawie międzypaliczkowym bliższym. Wszystkie palce poza paluchem zbudowane są z trzech kości- tzw. paliczków. Wyróżnia się paliczek bliższy (najbliżej stopy), paliczek środkowy i paliczek dalszy (sam koniec palca). Przykurcz to ustawienie stawu w pozycji zgięcia i nie ma możliwości jego wyprostowania do pozycji zerowej (wyjściowej).  

Przyczyn takiego zwyrodnienia może być kilka. Przy stopie greckiej, czyli gdy najdłuższy jest drugi palec, to on  jest najbardziej narażony na zniekształcenie, bo opierając się o czubek w bucie jako pierwszy, jest najbardziej “obciążany”. Zaawansowany haluks powoduje skrócenie palucha i znowu drugi palec staje się najdłuższy, a sam paluch napiera na drugi palec i go prowokuje do zniekształcenia. Również zmiana statyki stopy przy haluksie wpływa na zniekształcenie pozostałych palców. Specyficzne zawody np. baletnicy, jak i noszenie za ciasnych butów też mogą być przyczynami utrwalania się zgięcia palów. 

Profilaktyka we wczesnym etapie zwyrodnienia   

Zalecana jest prosta rehabilitacja w formie ćwiczenia prostowania palca. Różne są efekty tych ćwiczeń. Najczęściej spowalnia postęp zniekształcenia. Oczywiście najważniejsze jest dojść co taki stan powoduje/ spowodowało i trzeba starać się wyeliminować przyczynę, aby leczyć skutki. 

Na szczycie młotkowatego palca lubi robić się zrogowacenie – nagniotek. Tworzy się on od ciągłego ucisku  i tarcia tego samego miejsca. Ciekawym częściowym rozwiązaniem jest noszenie na chorobowo zmienionym palcu szerokiej na ok 1 cm obrączki z żelu polimerowego. Amortyzuje ona ucisk na obolałe miejsce i chroni przed pogłębianiem rogowacenia. O nagniotek niestety trzeba dbać. Regularnie ścierać, jest to bardzo delikatne miejsce, więc polecam pilniczek papierowy. Najlepiej najpierw namoczyć stopy, osuszyć i odczekać z 5- 10 minut, aż miejsce przeschnie i wtedy na sucho piłować. Zaniedbany nagniotek na palcu młotkowatym może prowadzić do poważnych konsekwencji. Palec młotkowaty może tworzyć jednocześnie zrogowacenie/modzel/nagniotek na opuszku. Zmienia się ustawienie palca w ten sposób, że opuszek staje się punktem podporu, a że nie jest do tego stworzony, wytwarza ochronę w postaci twardej skóry. 

Zabieg wyprostowania palca  

Ostatecznym rozwiązaniem tak jak w przypadku haluksów jest operacyjne wyprostowanie młotkowatego palca/ palców. Zabieg daje szybko dobry efekt i doceni go każdy, kto wcześniej namęczył się z bólem i patrzeniem na nieestetyczny wygląd swoich palców.

No Tag have Found!
Strona główna

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

pl Polish
X