Baza wiedzy , Operacja usunięcia zaćmy
Astygmatyzm często towarzyszy zaćmie
Zaćma to nabyta choroba oczu, która często może doprowadzić do trwałej utraty wzroku. Schorzenie to polega na zmętnieniu soczewki znajdującej się w oku. Zaćmie często towarzyszą wady wzroku, takie jak astygmatyzm czy prezbiopia. Dzięki nowoczesnym soczewkom firmy Alcon np. wieloogniskowym i torycznym łatwo jest pozbyć się tych schorzeń podczas zabiegu usunięcia zaćmy.
Astygmatyzm jest jedną z najczęściej występujących wad wzroku, a jego przyczyną jest nierówność rogówki, zewnętrznej warstwy oka. W chorym oku promienie padające na siatkówkę skupiane są w różnych punktach, co powoduje, że osoba widzi niewyraźnie i obraz jest zamglony w różnych osiach widzenia. Osoba cierpiąca na astygmatyzm nie widzi jednocześnie równie ostro linii pionowych i poziomych. Ponadto, astygmatyzm może objawiać się notorycznymi bólami głowy, mrużeniem oczu czy przekrzywianiem głowy. Dla osób starszych astygmatyzm może być niebezpieczny, kiedy osoba chce przejść przez ulicę pomimo próby zachowania prostego kierunku, zbacza i powoduje zagrożenie.
Od kilku lat u pacjentów z astygmatyzmem podczas zabiegu usunięcia zaćmy mogą zostać zastosowane soczewki firmy Alcon umożliwiające korekcję astygmatyzmu tzw. soczewki toryczne. Ponadto, dostępne są zarówno jednoogniskowe, ale i wieloogniskowe soczewki toryczne. Po wszczepieniu takich soczewek można praktycznie przestać korzystać z okularów. Niestety, w ramach procedury NFZ -refundowanego zabiegu usunięcia zaćmy dostępne są jedynie najprostsze soczewki jednoogniskowe, bez dodatkowych funkcji. Pacjenci z astygmatyzmem czy innymi chorobami oczu, muszą zdecydować się na wykonania zabiegu odpłatnego.