Przedział cenowy operacji – od 800 do 5 500 pln
Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to przewlekła i męcząca dolegliwość wymagająca skutecznego leczenia, niestety czasami również operacyjnego. Objawów nietrzymania moczu nie należy bagatelizować.
Kiedy pojawią się niepokojące objawy, należy skonsultować się z urologiem, który dobierze odpowiednią formę terapii. W większości przypadków pozytywne efekty przynosi zastosowanie leczenia farmakologicznego oraz fizjoterapii polegającej na ćwiczeniu mięśni dna miednicy.
Przeprowadzenie zabiegu operacyjnego jest zalecane w przypadku znacznego niekontrolowanego wycieku moczu i polega na na wszczepieniu syntetycznej taśmy pod cewkę moczową. Po pewnym czasie taśma ta wrasta w tkanki i wspomaga miejscowo proces produkcji kolagenu. Jest to bardzo skuteczna metoda leczenia nietrzymania moczu.
Najczęściej wykonywane zabiegi polegają na wprowadzeniu pod cewkę moczową specjalnej taśmy w celu podparcia cewki moczowej i jej połączenia z pęcherzem. Takie zabiegi nazywane są pętlowymi lub slingowymi. Operacja trwa kilka minut i jest mało inwazyjna, wymaga niewielkiego nacięcia tkanek pochwy i zwykle wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Wyraźna poprawa w zakresie nietrzymania moczu stwierdzana jest w ciągu 2-3 dni, ale okres rehabilitacji wynosi 2–6 tygodni. Wyleczenie, czyli ustąpienie nietrzymania moczu, uzyskuje się u około 80% kobiet.
Inną metodą operacyjnego leczenia nietrzymania moczu jest tzw. operacja Burcha, która polega na podwieszeniu tkanek okolicy szyjki pęcherza do więzadła ściany jamy brzusznej w okolicy spojenia łonowego.
Tagi: nietrzymanie moczu, inkontynencja, cewka moczowa, metoda pętlowa, metoda slingowa, operacja Burcha.