W wyniku pęknięcia lub osłabienia struktur mięśniowych ścian jamy brzusznej następuje uwypuklenie narządów wewnętrznych, często w wyniku wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej w czasie wysiłku czy kaszlu.
Przepukliną nazywamy guzowate uwypuklenie w okolicach pępka, uda czy środkowej części brzucha. W zależności od lokalizacji uwypuklenia dzielimy w ten sposób przepukliny na: przepuklina pachwinowa (udowa), przepuklina pępkowa czy przepuklina brzuszna (przepuklina kresy białej).
Guzowate uwypuklenie (przepuklina) zwykle chowa się w pozycji leżącej lub przy umiejętnym nacisku. Taki jej stan nazywamy, że jest odprowadzalna. Jednak wraz z postępowaniem choroby i tworzących się zrostów przepuklina przechodzi w stan nieodprowadzalny, czy widoczna jest zawsze.
Najgroźniejszymi powikłaniami są tzw.
- uwięźnięcie – dochodzi do zablokowania treści jelitowej
- zadzierżgnięcie – dochodzi do zatrzymania krążenia krwi w obszarze jelit
i takie przypadki wymagają pilnej interwencji chirurgicznej.
Operacja przepukliny - cena
Przedział cenowy operacji – od 3500 zł
Leczenie przepuklin prowadzone jest w kierunku wzmocnienia ubytku przepuklinowego bądź tkankami własnymi Pacjenta lub materiałem sztucznym. Coraz częściej stosuje się materiały sztuczne zwane „siatkami”, metodę leczenia nazywa się „beznapięciową”. Istnieje wiele rodzajów i typów siatek, w zależności z jakiego materiału są wykonane, jakiej grubości, stopnia wchłanialności czy sposobu implantacji.
Lekarz specjalista dobiera najodpowiedniejszy sposób wyleczenia przepukliny i jednocześnie dobiera materiał który ma przywrócić prawidłowe funkcjonowanie powstałego ubytku przepuklinowego.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub całkowitym, ale zwykle po kilku godzinach Pacjent wraca do domu o własnych siłach. Czas pełnego powrotu do zdrowia to okres do 3 miesięcy, podczas którego należy przestrzegać zaleceń lekarza, szczególnie w zakresie wysiłku fizycznego czy uprawiania sportu.
~artykuł informacyjny