Baza wiedzy , Dla pacjenta , Stomatologia , Stomatologia
Leczenie kanałowe (endodoncja) – jak zachowywać się po zabiegu

W obecnych czasach piękny, zdrowy uśmiech jest dostępny dla wszystkich ludzi. Najnowsze osiągnięcia stomatologii kosmetycznej pozwalają na widoczny efekt w krótkim czasie. Porcelanowe licówki, koronki, ceramiczne wypełnienia czy wybielanie zębów, zmieniają natychmiast uśmiech a tym samym wygląd naszej twarzy.
Leczenie schorzeń miazgi zębowej oraz tkanek około powierzchniowych, odbywa się za pomocą leczenia kanałowego.
Wskazań do takiego leczenie jest kilka. Lekarz zaproponuje nam leczenie kanałowe w momencie, gdy ubytki próchnicowe są już bardzo głębokie. Również gdy stwierdzi martwicę lub zgorzel miazgi czy zapalenie tkanek około wierzchołkowych. Endodoncję stosuje się również w przypadku mechanicznych uszkodzeń zęba np. w wyniku jego ułamania lub gdy planowane jest leczenie protetyczne.
Warto jednak mieć uprzedzić lekarza o ewentualnych chorobach ogólnoustrojowych. Istnieje bowiem kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Są to między innymi schorzenia nerek, serca, wątroby, a także zaburzenia endokrynologiczne.
Zaleca się, aby po leczeniu kanałowym nie gryźć, ani nie przeżuwać twardych pokarmów po tej stronie, która była leczona, aż do czasu, kiedy korona zęba będzie odbudowana. W tym celu warto zdecydować się na korony zębowe, bo ząb po leczeniu kanałowym jest podatny na pęknięcia i powinien być odbudowany możliwie jak najszybciej.
W stosunku do zębów leczonych endodontycznie, należy zachowywać takie same zasady pielęgnacji, jak w przypadku zdrowych zębów: codzienne szczotkowanie, nitkowanie przestrzeni między zębowych, płukanie płynem antyseptycznym lub ziołowym, regularne przeglądy i regularne profesjonalne czyszczenia.
Warto wiedzieć, że ząb leczony tą metodą przetrwa tak samo długo, jak ząb naturalny.