Menu
X

Na czym polega profilaktyczne badanie prostaty?

image

Dookoła badania prostaty narosło wiele mitów. Mężczyźni przekładają je, a przecież to może tylko skutkować kolejnymi problemami z prostatą w przyszłości. Do gabinetu warto zgłosić się właśnie wtedy, gdy objawy są jeszcze słabe lub kontrolnie, nawet wówczas gdy układ moczowy jeszcze nie daje o sobie znać.

Kiedy iść na badanie prostaty?

Rutynowo takie badanie warto przeprowadzać raz do roku po 50. roku życia. Po 40. roku życia na doroczne badanie prostaty powinni się umawiać panowie, których ojciec, brat czy dziadek też mieli takie problemy. Dodatkowo do urologa powinien zgłosić się każdy, kto czuje ból przy oddawaniu moczu, odwiedza toaletę częściej niż zwykle lub ma poczucie, że nigdy nie może do końca opróżnić pęcherza.

Jak wygląda badanie prostaty?

Badanie prostaty nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem, ale na szczęście trwa tylko chwilę. Wykonującego je lekarza nic nie zaskoczy ani nie skrępuje, bo jest to dla niego codzienna rutyna. Lekarz poprosi mężczyznę o rozebranie się do badania prostaty od pasa w dół. Następnie trzeba się odwrócić do lekarza tyłem i lekko pochylić. Badanie polega na włożeniu palca do odbytu. Całość trwa najwyżej minutę, dlatego mimo całej krępującej otoczki warto się przemóc i przyjść do gabinetu. Do takiej wizyty nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać.

Dodatkowo panowie z grupy ryzyka (wiek, skłonności genetyczne) mogą raz do roku robić badanie PSA. To swoisty antygen gruczołu krokowego. Poziom PSA może być za wysoki, gdy coś niepokojącego dzieje się w obrębie prostaty. Lepiej jednak nie traktować go jako zastępstwa podstawowego badania prostaty, a jedynie pomocniczo.

Co jeszcze na pierwsze problemy z prostatą?

Poza regularnym badaniem prostaty można zrobić jeszcze kilka rzeczy, by zmniejszyć ryzyko pojawienia się przykrych objawów związanych z gruczołem krokowym:

  • rezygnacja z używek – z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Karoliny Północnej w USA wynika, że ryzyko problemów z prostatą wzrasta trzykrotnie u panów w wieku 15-49, którzy regularnie wypijają powyżej co najmniej 7 drinków w tygodniu w porównaniu do osób, które w ogóle nie piją. [1]
  • prowadzenie bardziej aktywnego stylu życia – dotychczas na temat związku aktywności z problemami z prostatą przeprowadzono 85 badań. 7 z nich sugeruje zwiększenie ryzyka chorób prostaty u osób, które dużo się ruszają; z 31 z nich wynika, że nie ma żadnego związku pomiędzy aktywnością a problemami z prostatą; z 45 badań wynika, że ruszanie się zmniejsza ryzyko chorób prostaty. [2]

Domowe sposoby na poprawę formy

W domu na problemy z prostatą można stosować naturalne środki dostępne bez recepty. Przykładowo Prostamol Uno zawiera wyciąg z owoców palmy boczni piłkowanej i może być skuteczny przy objawach związanych z rozrostem prostaty, jak częstsze wizyty w toalecie czy zmniejszony strumień moczu.

 

Źródła:

  1. Michael J., et al. Cancer Prev Res. 2018; doi: 10.1158/1940-6207.CAPR-18-0057, https://cancerpreventionresearch.aacrjournals.org/content/11/10/621
  2. Sports Med, 2017 Jun; 47 (6): 1055-1073, doi: 10.1007/s40279-016-0648-0. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27844337/

 

 

 

~artykuł informacyjny
No Tag have Found!
Treści z serwisu bezpiecznyzabieg.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Jesteś tutaj:

Operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!