Operacja zaćmy
Objawy zaćmy: osoba z zaćmą widzi świat jak przez zabrudzoną szybę. Patrząc na różne przedmioty widzi je jako zamazane. Żywe kolory bledną, a widzenie w nocy czy w słoneczny dzień jest utrudnione. Choroba ta sprawia, że okulary do bliży lub dali przestają spełniać swoją funkcję – ich działanie wydaje się zbyt słabe.
Leczenie zaćmy: po przebytych badaniach, lekarz na podstawie wyników, kwalifikuje pacjenta do zabiegu w wyznaczonym terminie. Pacjent operowany nie musi być na czczo, ale lepiej nie spożywać posiłków na kilka godzin przed przybyciem do Kliniki. Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni zachować normalny rytm posiłków i insulinoterapii. Przed operacją pacjent nie powinien zmieniać dawkowania leków, które przyjmuje codziennie. Na 2 dni przed planowaną operacją pacjent powinien wkraplać do przygotowywanego oka krople antybiotykowe 4 x dziennie, a w dniu operacji należy założyć wygodne ubranie, zabrać piżamę lub koszulę nocną, obuwie domowe i mały ręcznik; wskazane jest przybycie z osobą towarzyszącą.
Operacja usunięcia zaćmy: Leczenie zaćmy na całym świecie odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Zabieg trwa krótko, ok. 20-30 minut, a jego efekty są spektakularne – tuż po nim pacjent może cieszyć się wzrokiem równie dobrym, lub nawet lepszym, jak przed pojawieniem się choroby. Zabieg należy wykonać wtedy, kiedy choroba utrudnia normalne funkcjonowanie w życiu codziennym, czy też przeszkadza w pracy. Lepiej nie odwlekać decyzji o usunięciu zaćmy.
Operacja polega na usunięciu z oka Pacjenta zmętniałej soczewki i zastąpieniu nową. Pacjent często już nie widzi a soczewka sztuczna powinna być najwyższej jakości i dobraną do potrzeb indywidualnych Pacjenta.
Tagi: zaćma, cataracta, zaćma wrodzona, zaćma nabyta, zaćma starcza, objawy zaćmy, leczenie zaćmy, operacja zaćmy, przyczyny zaćmy, zabieg usunięcia zaćmy, zmętnienie soczewki oka, katarakta, operacja usunięcia zaćmy, laser femtosekundowy.
~artykuł informacyjny