Dla pacjenta
Jak stosować inhalacje na kaszel?
Inhalacje na kaszel ułatwiają odkrztuszanie albo nawilżają śluzówkę. Ich stosowanie może łagodzić uciążliwą dolegliwość oraz wspierać zwalczanie infekcji. Sprawdź, jak wykonać inhalacje na kaszel i jak dostosować zabieg do rodzaju kaszlu, by przyniósł najlepsze rezultaty.
Z czego wykonuje się roztwór do inhalacji?
W celu wykonania inhalacji na kaszel, można posłużyć się składnikami, które znajdziemy w kuchni czy łazience. Sól morska, zioła i olejki eteryczne to znakomite dodatki do mieszanek mających łagodzić uporczywy kaszel. Ponadto w aptekach dostępne są gotowe preparaty takie jak ziołowe płyny czy krople do inhalacji, które doskonale nadają się do przygotowania leczniczych zabiegów.
Zanim przyrządzi się określoną mieszankę, należy zastanowić się, z jakim rodzajem kaszlu ma się do czynienia. W ten sposób można dopasować odpowiedni środek leczniczy do dolegliwości. Inne preparaty stosuje się w przypadku kaszlu suchego, a inne przy kaszlu mokrym. Trzeba więc przeanalizować swoje objawy i na ich podstawie dobrać preparat do inhalacji.
Stosowanie inhalacji na kaszel suchy i mokry – o czym należy pamiętać?
Inhalacje na suchy kaszel muszą redukować skurcze oskrzeli i łagodzić podrażnienia śluzówki, ograniczając częstotliwość kasłania. Powinny nawilżać błonę śluzową i działać kojąco. Do przygotowania inhalacji na kaszel suchy wykorzystuje się sól morską, sól fizjologiczną oraz składniki ziołowe takie jak rumianek.
Zabiegi mające łagodzić kaszel mokry wykonuje się w celu rozrzedzenia wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych i ułatwienia jej odkrztuszania. Do inhalacji o takim działaniu stosuje się preparaty mukolityczne, wybrane zioła (np. tymianek) albo olejki eteryczne.
Jak wykonać inhalacje na kaszel?
Inhalacje na kaszel można przygotować z użyciem inhalatora lub nebulizatora. Do urządzeń wlewa się odpowiednią mieszankę i wdycha się ją przez specjalną końcówkę albo maseczkę. Jeśli nie posiada się inhalatora ani innego specjalistycznego sprzętu, nie stanowi to przeszkody dla wykonania inhalacji na kaszel w warunkach domowych. Wystarczy przygotować mieszankę z parującej wody i wybranych składników – ziół olejków, soli czy leków – w misce i nachylić się nad naczyniem, przykrywając głowę ręcznikiem. Dzięki nakryciu się materiałem więcej substancji leczniczych dostanie się do dróg oddechowych, co wzmocni pożądany efekt. Parę wodną należy wdychać przez 5-10 minut. Wykonuje się wówczas spokojne wdechy przez nos i wypuszcza powietrze ustami.
Inhalacji nie powinno się przeprowadzać zbyt często. Zaleca się robić to raz albo 2 razy dziennie, by nie podrażnić nadmiernie dróg oddechowych. Nie należy też pochylać się zbyt nisko nad miską z parującą wodą, aby się nie poparzyć. Po inhalacjach śluzówka gardła i nosa jest bardzo przekrwiona, co ułatwia wnikanie w nią rozmaitych substancji. Z tego powodu po przeprowadzonym zabiegu nie wolno przez 2-3 godziny odkurzać ani rozwieszać prania. Najlepiej położyć się przynajmniej na pół godziny i wypocząć.
Stosowanie inhalacji na kaszel jest znakomitym sposobem na złagodzenie męczących dolegliwości. To również dobra alternatywa dla łykania tabletek i syropów albo wsparcie dla ich działania. Inhalacje mogą pomagać na kaszel suchy lub mokry – warto dobrać odpowiedni preparat i przygotować z jego pomocą mieszankę, której wdychanie będzie miało korzystny wpływ na zdrowie.