Dla pacjenta
Na czym polega fizjologia snu?
Ludzki organizm funkcjonuje w oparciu o tzw. rytm okołodobowy podzielony na dwie fazy: czas czuwania i czas odpoczynku. Za regulację tego rytmu odpowiada nasz wewnętrzny zegar biologiczny, czyli część mózgu sterującą zachodzącymi w nas procesami biochemicznymi. Działa ona jak oscylator wyznaczając regularne pory aktywności i pory odpoczynku.
To właśnie fizjologia snu i czuwania. Każdy z nas posiada taki zegar, naturalny mechanizm wyznaczający rytm życia. Jeśli działa prawidłowo, nasz organizm funkcjonuje bez zarzutu. Jeśli natomiast jest rozregulowany, pojawiają się problemy z produktywnością w ciągu dnia i efektywną regeneracją w nocy.
Co zaburza naszą fizjologię snu?
Prawidłowa fizjologia snu jest bardzo ważna dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego powinniśmy o nią stale dbać. Tym bardziej, że działanie wewnętrznego zegara łatwo zaburzyć. Wystarczy kilka dni pracy na nocnej zmianie albo stres związany z nadmiarem obowiązków, aby w widoczny sposób pogorszyła się jakość naszego snu, a wraz z nim również nasze ogólne samopoczucie i wydajność. Fizjologia snu jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany zachodzące w naszym życiu i naszym organizmie, dlatego bardzo źle wpływają na nią także takie pozornie nieszkodliwe nawyki jak późne chodzenie spać, drzemki w ciągu dnia czy oglądanie telewizji w nocy. Przez nie możemy nabawić się chronicznej bezsenności lub zespołu opóźnionej fazy snu. Więcej informacji znajdziecie na stronie Terapiabezsennosci.pl
Jak zadbać o właściwą fizjologię snu?
W pielęgnacji prawidłowej fizjologii snu i czuwania kluczową rolę odgrywa właściwa higiena snu, czyli unikanie czynników, które mogą się na niej negatywnie odbijać, zwłaszcza wspomnianych wcześniej niezdrowych nawyków. Najlepiej zastąpić je nawykami stymulującymi regulację naszego indywidualnego zegara biologicznego, na przykład wieczorną relaksacją. W sytuacji, gdy zaburzenia fizjologii snu są na tyle zaawansowane, że utrudniają lub nawet uniemożliwiają efektywny wypoczynek, warto sięgnąć dodatkowo po terapię poznawczo-behawioralną. To naturalna, kompleksowa i co najważniejsze, niezwykle skuteczna metoda leczenia tego rodzaju problemów opracowana przez ekspertów specjalizujących się w zwalczaniu bezsenności i zespołu opóźnionej fazy snu.