Menu
X

Na czym polega fizjologia snu?

image

Ludzki organizm funkcjonuje w oparciu o tzw. rytm okołodobowy podzielony na dwie fazy: czas czuwania i czas odpoczynku. Za regulację tego rytmu odpowiada nasz wewnętrzny zegar biologiczny, czyli część mózgu sterującą zachodzącymi w nas procesami biochemicznymi. Działa ona jak oscylator wyznaczając regularne pory aktywności i pory odpoczynku.

To właśnie fizjologia snu i czuwania. Każdy z nas posiada taki zegar, naturalny mechanizm wyznaczający rytm życia. Jeśli działa prawidłowo, nasz organizm funkcjonuje bez zarzutu. Jeśli natomiast jest rozregulowany, pojawiają się problemy z produktywnością w ciągu dnia i efektywną regeneracją w nocy.

Co zaburza naszą fizjologię snu?

Prawidłowa fizjologia snu jest bardzo ważna dla właściwego funkcjonowania naszego organizmu, dlatego powinniśmy o nią stale dbać. Tym bardziej, że działanie wewnętrznego zegara łatwo zaburzyć. Wystarczy kilka dni pracy na nocnej zmianie albo stres związany z nadmiarem obowiązków, aby w widoczny sposób pogorszyła się jakość naszego snu, a wraz z nim również nasze ogólne samopoczucie i wydajność. Fizjologia snu jest bardzo wrażliwa na wszelkie zmiany zachodzące w naszym życiu i naszym organizmie, dlatego bardzo źle wpływają na nią także takie pozornie nieszkodliwe nawyki jak późne chodzenie spać, drzemki w ciągu dnia czy oglądanie telewizji w nocy. Przez nie możemy nabawić się chronicznej bezsenności lub zespołu opóźnionej fazy snu. Więcej informacji znajdziecie pod adresem https://terapiabezsennosci.pl/zespol-opoznionej-fazy-snu-i-czuwania/.

Jak zadbać o właściwą fizjologię snu?

W pielęgnacji prawidłowej fizjologii snu i czuwania kluczową rolę odgrywa właściwa higiena snu, czyli unikanie czynników, które mogą się na niej negatywnie odbijać, zwłaszcza wspomnianych wcześniej niezdrowych nawyków. Najlepiej zastąpić je nawykami stymulującymi regulację naszego indywidualnego zegara biologicznego, na przykład wieczorną relaksacją. W sytuacji, gdy zaburzenia fizjologii snu są na tyle zaawansowane, że utrudniają lub nawet uniemożliwiają efektywny wypoczynek, warto sięgnąć dodatkowo po terapię poznawczo-behawioralną. To naturalna, kompleksowa i co najważniejsze, niezwykle skuteczna metoda leczenia tego rodzaju problemów opracowana przez ekspertów specjalizujących się w zwalczaniu bezsenności i zespołu opóźnionej fazy snu.

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

pl Polish
X