Chirurdzy naczyniowi mają do wyboru jedną z czterech procedur medycznych, których celem jest usunięcie żylaków. Różnice polegają tutaj na użyciu innych narzędzi lub innej technice wykonania samego zabiegu.
Stripping
Nazywana też metodą Babcocka, polegającej na usunięciu głównego pnia żylnego i odchodzące od niego gałęzie żylne. Przy usuwaniu żyły odpiszczelowej chirurg robi dwa nacięcia na nodze: w pachwinie i przy kostce (przy usuwaniu żyły odstrzałkowej nacięcia robi pod kolanem i przy kostce). Następnie do chorej żyły wprowadza miękką metalową linkę (stripper) i podwiązuje żyłę, a następnie jednym ruchem wydobywa ją na zewnątrz. Aby usunąć gałęzie żylne wykonuje się nacięcia wzdłuż przebiegu pnia żylnego, przez które w podobny sposób wyciąga się odgałęzienia usuniętego pnia. Zabieg metodą Babcocka trwa około godziny. Najczęściej przeprowadza się przy znieczuleniu ogólnym, rzadziej przy zewnątrzoponowym, które blokuje czucie od pasa w dół. Można wstać i chodzić już następnego dnia po operacji. Przez kilka dni bolą nacięcia, a przez miesiąc widoczne są krwiaki. W tym czasie nogę owija się elastycznym bandażem od pachwiny aż po palce. Niestety, po licznych, sporych nacięciach pozostają blizny.
Miniflebektomia
Nazywana też metodą Millera i Varady'ego. Przypomina nieco stripping, jednak główny pień żylny usuwa się odcinkami. Wzdłuż przebiegu pnia żylnego wykonuje się 3-milimetrowe nacięcia, przez które wyciąga się kawałki pnia żylnego, a potem małe odgałęzienia. Zabieg wykonuje się narzędziem przypominającym szydełko. Operację można przeprowadzić w znieczuleniu miejscowym. Nie zakłada się szwów, a nacięcia zakleja na kilka dni specjalnym plastrem. Później prawie nie ma po nich śladu. Zaraz po operacji można wrócić do domu. Po zabiegu wykonanym tą metodą obowiązują podobne zasady rekonwalescencji, jak po strippingu.
Kriostripping
Nazywana też metodą La Piverte'a. Wzdłuż przebiegu pnia żylnego wykonuje się kilka mikronacięć, przez które wprowadza się do żyły sondę połączoną przewodem ze specjalnym aparatem, w którym jest podtlenek azotu. Gdy dotrze ona do miejsca wyznaczonego przez lekarza, jej końcówka błyskawicznie zostaje schłodzona do temperatury minus 90 stopni Celcjusza. Kawałek żyły przykleja się do niej i zostaje wyciągnięty na zewnątrz. Przez następne mikronacięcie ponownie do żyły wprowadza się sondę i procedura powtarza się. Kawałeczek po kawałeczku usuwa się główny pień żylny i przez te same nacięcia usuwa się odgałęzienia żylne. Do przeprowadzenia zabiegu stosuje się głównie znieczulenie miejscowe, a sama operacja trwa około godziny. Zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do domu, ale przez kolejne dwa tygodnie powinien chodzić w opatrunku uciskowym albo w specjalnych rajstopach uciskowych.
Skleroterapia
Zabieg ten stosuje się na żyłach o małym przekroju. Jest to nieoperacyjna metoda leczenia żylaków. Do zmienionej chorobowo żyły lekarz wstrzykuje preparat, który powoduje zrośnięcie jej ścian. Wstrzykiwanie powtarzane jest kilkukrotnie w odstępach kilkudniowych i noga jest bandażowana. Ściśnięta żyła pod działaniem podanego preparatu zarasta i krew wybiera sobie nowy szlak, co odbywa się bez szkody dla krążenia. Zabieg trwa około 10-30 minut i może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, a Pacjent powinien od razu chodzić, ale opatrunek uciskowy musi nosić nawet do 2 tygodni.
Usunięcie czy zamknięcie żyły, dowolną metodą, nie powoduje zakłóceń w krążeniu. Po zabiegu krew płynie mniejszymi żyłami poprzecznymi lub bocznymi odgałęzieniami do żył głębokich, a nimi do serca.
~artykuł informacyjny
Leczenie żylaków