Przedział cenowy operacji – od 350 do 2 900 pln
Leczenie żylaków odbytu – hemoroidów
Do klasyfikacji hemoroidów stosuje się czterostopniową skalę Parksa:
I - guzki krwawnicze są powiększone, ale nie wypadają na zewnątrz. Można je uwidocznić w trakcie badania endoskopowego
II - guzki krwawnicze wypadają na zewnątrz w czasie defekacji (wypróżniania się) i cofają się samoistnie do kanału odbytu po oddaniu stolca
III- guzki krwawnicze wypadają w czasie defekacji, nie cofają się samoistnie po oddaniu stolca, ale mogą zostać odprowadzone ręcznie
IV- guzki krwawnicze utrzymują się na zewnątrz niezależnie od wypróżniania się oraz nie mogą zostać odprowadzone ręcznie
Leczenie hemoroidów zależy od zaawansowania choroby.
Metoda Barrona (gumkowanie) to najczęściej stosowany zabieg w leczeniu hemoroidów II i III stopnia, polegający na założeniu na nasadę guzka gumowej opaski (pierścienia), która odcina dopływ krwi do niego. Na skutek tego guzek obumiera i w ciągu 7–10 dni odpada. Zabieg trwa kilka minut i bezpośrednio po nim można wrócić do normalnego życia, ale w czasie 24 godzin należy unikać wypróżnień, bo grozi zsunięciem gumki. Przez 2 tygodnie nie wolno przyjmować leków obniżających krzepliwość krwi. Podczas jednego zabiegu zakłada się 1-2 gumki, a kolejne można założyć po 3/4 tygodniach. Metoda daje bardzo dobre efekty i jest bezpieczna, a powikłania zdarzają się sporadycznie.
Skleroterapia to sposób leczenia głównie małych hemoroidów. Pod śluzówkę wokół powiększonego guzka wstrzykuje się specjalny preparat, który powoduje powstanie zakrzepu w miejscu podania leku i po kilku dniach odpadnięcie niedożywionego guzka. Po zabiegu większość osób nie odczuwa żadnych dolegliwości, w ciągu pierwszych 2/3 dni może wystąpić skąpe krwawienie, które samoistnie ustępuje. Pacjent od razu wraca do codziennych zajęć, a ryzyko powikłań jest nieduże, ewentualne krwawienie z powodu uszkodzenia naczynia czy niewielkie owrzodzenie w okolicy ukłucia mijają samoistnie.
Laserowe usunięcia hemoroidów polega na naświetleniu guzka promieniem lasera. Podśluzówkowe podawanie światła lasera powoduje, że masa hemoroidalna się kurczy, a proces rekonstrukcji tkanki łącznej „przykleja” śluzówkę do leżących pod spodem tkanek, co zabezpiecza przed wznową wypadania hemoroidów. Jednorodna, radialna emisja światła przywraca naturalną strukturę anatomiczną, nie naruszając mięśni, wyściółki kanału odbytniczego i śluzówki. Pod wpływem wysokiej temperatury dochodzi do obkurczenia i zamknięcia naczyń, w konsekwencji do zniszczenia tkanki guzka. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie, trwa około 15 minut i jedyną dolegliwością po zabiegu bywa uczucie obcego ciała w odbycie.
Metoda DGHAL (zwana metodą Morinagi) to nieinwazyjna metoda, która może być stosowana we wszystkich fazach choroby. Zabieg wykonuje się ambulatoryjnie lub w ramach jednodniowego pobytu w szpitalu, przy znieczuleniu z zastosowaniem żelu. Polega na selektywnym zamknięciu naczyń hemoroidalnych za pomocą wchłanialnych szwów zakładanych przez lekarza pod kontrolą sondy Dopplera. Jest to metoda bezpieczna, nie daje powikłań, minimalizuje ryzyko nawrotu choroby. Pacjent wraca do domu i aktywności zawodowej w ciągu 24 godzin.
Tylko u niewielkiej części chorych hemoroidy trzeba usunąć chirurgicznie i procedury uzależnione są od zaawansowania choroby i stanu zdrowia Pacjenta.
Oczywiście, sposoby leczenia ustali lekarz proktolog podczas wizyty konsultacyjnej.
~artykuł informacyjny