Baza wiedzy , Chirurgia ogólna i naczyniowa
Jak zabiegać powstawaniu hemoroidów
Guzki krwawnicze, potocznie hemoroidy, ma każdy z nas, natomiast żylaki odbytu mają tylko niektórzy, ale jest ich prawie połowa Polaków . Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję, gdyż uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów. Gdy pojawia się impuls nerwowy odczuwany jako parcie, guzki krwawnicze opróżniają się z krwi, umożliwiając wypróżnianie. Problem zaczyna się wtedy, gdy hemoroidy są rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Na skutek zalegania krwi z czasem dochodzi do stanu zapalnego, który obejmuje guzki i tkanki odbytu. Mówimy wtedy o rozwoju choroby hemoroidalnej, czyli o żylakach odbytu.
Osoby, które chcą uniknąć problemów z hemoroidami powinny przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących higieny życia:
- Pamiętaj o aktywności fizycznej każdego dnia. Ruch jest niezbędny do stymulowania ruchów jelit, a więc wspomaga również trawienie i przesuwanie przetrawionego pokarmu. Pij regularnie wodę, żeby nie odwadniać organizmu. Stosuj dietę lekkostrawną.
- Idź do toalety, jak tylko poczujesz potrzebę wypróżnienia się. Chodzenie do toalety od razu, kiedy poczujemy potrzebę, zapobiega hemoroidom. Unikamy dzięki temu potrzeby silnego parcia, a stolec nie wysusza się i nie twardnieje.
- Walcz z zaparciami. Twardy stolec, charakterystyczny w przypadku problemów z zaparciami, jest trudny do wydalenia i wymaga silnego parcia. Aby stolec był bardziej miękki i łatwiejszy do wydalenia, należy jeść produkty bogate w błonnik m.in. płatki owsiane, otręby, owoce (maliny, truskawki, gruszki, jabłka, owoce suszone), warzywa (marchew, dynia, buraki, papryka, brokuły), produktach pełnoziarnistych (kasza gryczana, chleb żytni, brązowy ryż). Należy równocześnie pić dużo wody, a unikać alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które mają właściwości odwadniające.
- Zadbaj o właściwą higienę: używaj wilgotnego papieru toaletowego, po wizycie w toalecie myj okolice analne chłodną wodą, nie używaj mydła do mycia okolic odbytu, ponieważ może ono powodować dodatkowe podrażnienia.
- Jak pojawią się pierwsze objawy, stosuj nasiadówki na hemoroidy. Najczęściej zalecane są nasiadówki naprzemienne z ciepłej i chłodnej wody oraz nasiadówki z kory dębu. Stosuj zimne kompresy na okolice odbytu. Takie okłady pomagają zniwelować obrzęki spowodowane przez hemoroidy. Używaj kremów i maści przeciwbólowych, balsamów, kompresów, czopków doodbytniczych. Wszystkie te preparaty przynoszą ulgę w dolegliwościach związanych z chorobą hemoroidalną.
Jeśli hemoroidy zaczynają dokuczać Tobie zbyt dotkliwie, koniecznie zgłoś się do lekarza celem dokonania specjalistycznego badania.