Dla pacjenta
Okulista – kiedy do okulisty, a kiedy do optometrysty?
Kiedy wpiszemy do wyszukiwarki internetowej hasło „okulista”, to okaże się, że przy licznych gabinetach okulistycznych, oprócz lekarzy specjalistów, działają także optometryści. Kim jest optometrysta? Czy zajmuje się tym samym, co okulista? Którego specjalistę zatem wybrać w przypadku wady wzroku?
Optometrysta to specjalista, który zajmuje się profesjonalnym badaniem oka, dobiera moc korekcji wzroku w postaci soczewek i/lub szkieł. Dodatkowo pomaga diagnozować różne choroby oczu, gdyż podczas pomiaru wady oczu jest w stanie wychwycić pewne nieprawidłowości. Wówczas optometrysta skieruje nas do dobrego lekarza specjalisty.
Okulista bowiem zajmuje się leczeniem wszelkich chorób oczu. Jego codziennością jest zmaganie się z różnego rodzaju przypadłościami typu zapalenie spojówek, podrażnienie oczu, ale także leczenie poważniejszych chorób typu jaskra, zaćma, czy nowotwory oczu. Lekarz okulista także dobierze właściwą korekcję wady wzroku, jednak jeśli w gabinecie obok ma wsparcie profesjonalisty – optometrysty, to na pewno jemu zleci wykonanie badania wzroku. Okulista i optometrysta to zgrany team i dzięki tym dwojgu specjalistom możemy mieć pewność, że nasz wzrok jest w dobrych rękach.
Lekarz okulista zapewnia pełną opiekę nad naszym narządem wzroku. Zmierzy ciśnienie, dokona podstawowych i tych bardziej zaawansowanych badań oczu. W trudnych przypadkach to lekarz wykona chirurgiczną ingerencję w narządu wzroku.
Nie zapominajmy jednak o dzieciach – w ich przypadku tak samo jak w odniesieniu do dorosłych bardzo ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty który fachowo i kompleksowo zajmie się badaniem wzroku jak i całego narządu (oka). Po wykonanych badaniach okulista wskaże jakie okulary, a przede wszystkim szkła będą najbardziej odpowiednie dla malucha. Warto by oprawki były odporne na zgniecenia czy wyginanie. Te cechy zapewnią trwałość okularów dla dziecka. Udajmy się do okulisty dziecięcego jeśli zauważymy niepokojące oznaki w zachowaniu dziecka, które mogą wskazywać na związek z zakłóconym widzeniem.