Baza wiedzy , Dla pacjenta
Neurochirurgiczna wewnątrzczaszkowa
Spośród wielu różnych zabiegów neurochirurgicznych, to właśnie operacje wewnątrzczaszkowe są niezwykle złożone i obarczone dużym ryzykiem. Do prawidłowego przebiegu tego typu operacji niezbędny jest doświadczony zespół specjalistów z wielu dziedzin, których współpraca pozwala na podjęcie najtrudniejszych i najbardziej wymagających wyzwań.
Operacje wewnątrzczaszkowe najczęściej przeprowadzane są metodą tradycyjną, która polega na otwarciu czaszki. W niektórych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie zabiegu metodą mało inwazyjną z wykorzystaniem endoskopu. Do zadań neurochirurgii z zakresu operacji czaszkowo-mózgowych należą m. in.:
- Neuroonkologia, w tym leczenie guzów podstawy czaszki oraz mózgu
- Neurochirurgia czynnościowa – implantacja neurostymulatorów mózgowych
- Leczenie malformacji naczyniowych mózgu
- Resekcje endoskopowe guzów: przysadki, oczodołu, guza mózgu
Bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu jest zmaksymalizowane dzięki wykorzystaniu nowoczesnych metod monitorowania śródoperacyjnego, takich jak: neuronawigacja, neuromonitoring, wizualizacja przy pomocy fluoroskopii czy podgląd radiologiczny 3D.
Należy pamiętać, że podstawą do wykonania każdej operacji jest dogłębna diagnoza, która ma fundamentalne znaczenie dla podjęcia odpowiednich działań. Natomiast już po przebytej operacji, chory wymaga indywidualnie dostosowanej rehabilitacji, która wspomaga szybszy powrót pacjenta do zdrowia.