Menu
X

Bio / Opis

Specjalista chorób oczu, absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi.

Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2004 r. W 2008 r. odbył staż w Jules Gonin Eye Hospital na Uniwersytecie w Lozannie, pod kierownictwem prof. Andre Mermouda – jednego z najbardziej znanych i cenionych specjalistów w zakresie chirurgii jaskry na świecie, a w szczególności zabiegów niepenetrujących. Zainteresowanie zawodowe związane z chirurgią jaskry zaowocowało rozprawą habilitacyjną na ten temat i uzyskaniem w 2009 r. stopnia doktora habilitowanego. W 2014 r. uzyskał tytuł profesora.

W latach 2013–2016 r. pełnił funkcję Konsultanta wojskowej służby zdrowia ds. okulistyki. W 2016 r. został powołany przez Ministra Zdrowia na stanowisko Konsultanta krajowego ds. okulistyki.

Główne zainteresowania zawodowe: chirurgia jaskry, chirurgia zaćmy, chirurgia rekonstrukcyjna przedniego odcinka oka, chirurgia rogówki. Jest pionierem technik niepenetrujących z zakresu leczenia jaskry w Polsce, natomiast z zakresu chirurgii małoinwazyjnej jaskry – na świecie. Jest również pierwszym chirurgiem w Polsce, który przeprowadził kanaloplastykę, operację która ma na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej drogą konwencjonalną. Rozpropagował tę technikę chirurgicznego leczenia jaskry w Polsce. Dzięki temu zyskał tytuł eksperta i lidera w zakresie chirurgii jaskry w ramach technik niepenetrujących.

Na uwagę zasługuje także praca naukowa i kliniczna nad udoskonalaniem techniki usuwania zaćmy metodą fakoemulsyfikacji wraz ze wszczepem soczewek wewnątrzgałkowych. Spopularyzował stosowanie wewnątrzgałkowych soczewek multifokalnych, wykazując na licznych przykładach, że zastosowanie sztucznych implantów soczewkowych o skomplikowanej budowie optyki daje lepszą jakość widzenia aniżeli w przypadku soczewek standardowych.

Jest także propagatorem trwałej korekcji wzroku za pomocą doszczepienia soczewki fakijnej. Doświadczenie w tym zakresie potwierdza prestiżowe wyróżnienie otrzymane w 2016 r. za wszczepienie największej liczby soczewek fakijnych w Polsce w latach 2015–2016.

W Klinice Okulistyki WIM był inicjatorem powstania banku tkanek oka oraz wprowadził przeszczepy rogówki do codziennej praktyki.

Doświadczenie zawodowe

Staż podyplomowy w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. W latach 2000–2002 – Ordynator Oddziału Okulistyki 6. Wojskowego Szpitala w Dęblinie. Od 2002 r. zawodowo związany z Kliniką Okulistyczną Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, rozpoczynając pracę na stanowisku starszego asystenta. W 2005 r. otrzymał stanowisko adiunkta i awans na podpułkownika. W 2009 roku – awans do stopnia pułkownika i stanowisko docenta, a następnie profesora nadzwyczajnego w Wojskowym Instytucie Medycznym. Od 2011 r. – Kierownik Kliniki Okulistyki, a od 2017 r. Zastępca Dyrektora ds. nauki WIM. W 2014 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

Z Centrum Medycznym MAVIT współpracuje od sierpnia 2001 r.

W ramach leczenia jaskry nabył duże doświadczenie chirurgiczne oraz poświęcił jej najwięcej naukowej aktywności twórczej. Obok propagowania wyżej wspominanych technik niepenetrujacych w leczeniu jaskry, zajmuje się także promowaniem w Polsce innowacyjnych technik wczesnych mikroinwazyjnych zabiegów przeciwjaskrowych (MIGS). Klinika Okulistyczna WIM, jako jedyny ośrodek w Polsce, brała udział w badaniach klinicznych nad implantami Hydrus, i-Stent, XEN oraz Cypass, które wykorzystywane są do chirurgii MIGS. W 2015 r. podczas Jesiennych Warsztatów Okulistycznych zaprezentował zabieg przeciwjaskrowy (zaliczany do grupy MIGS) z jednoczasowym usunięciem zaćmy i wszczepieniem soczewki multifokalnej. Była to wówczas pierwsza w Polsce tego typu operacja przeciwjaskrowa połączona z wszczepieniem soczewki multifokalnej.

W ramach leczenia zaćmy torycznej umocowanej do pierścienia torebkowego w korekcji – jako pierwszy na świecie zaproponował zastosowanie usunięcia zaćmy z wszczepem soczewki torycznej w korekcji astygmatyzmu u chorych z rogówką olbrzymią.

Wprowadził w Klinice Okulistyki WIM przeszczepy warstwowe rogówek. Przeszczepy te wiążą się z mniejszą liczbą śród- i pooperacyjnych powikłań, dają lepsze wyniki refrakcyjne, pozwalają na szybszą rehabilitację widzenia i zmniejszają ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Autor i współautor kilkudziesięciu prac naukowych z zakresu okulistyki, publikowanych w krajowych i zagranicznych czasopismach. Uczestnik licznych zjazdów naukowych krajowych i zagranicznych.

Współpracuje z wieloma ośrodkami w Europie i Stanach Zjednoczonych. Członek wielu towarzystw okulistycznych w Polsce i za granicą, m.in.: Amerykańskiej Akademii Okulistyki, Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej i Zaćmy oraz ARVO. Członek zarządu Sekcji Jaskrowej, Okulistyki Wojskowej i Rogówkowej Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Członek rady naukowej kwartalnika naukowego „OphthaTherapy”. W latach 2004–2010 pełnił funkcje zastępcy Redaktora Naczelnego czasopisma okulistycznego „Kliniki Ocznej”. Od 2012 do 2014 r. redaktor naczelny sekcji jaskry internetowego serwisu edukacyjnego dla lekarzy okulistów.

Powiązane kliniki
Centrum Medyczne Mavit – Warszawa
Umów się na zabieg
image

Operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

Lekarze
15 września, 2017
15 września, 2017
15 września, 2017