Baza wiedzy , Ortopedia nogi , Ortopedia nogi , Specjalizacje
Leczenia zachowawcze uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego (ACL).
Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to najczęstszy uraz stawu kolanowego występuje najczęściej podczas nagłego urazu skrętnego. Więzadło krzyżowe przednie jest niewielkie, jednak pełnią kluczową rolę w utrzymaniu stabilności kolana podczas ruchu i jego uszkodzenie wiąże się z długotrwałym leczeniem, a nierzadko koniecznością wykonania zabiegu jego rekonstrukcji za pomocą przeszczepu.
Urazy więzadła krzyżowego przedniego można podzielić w według kryteriów:
- więzadło zerwane całkowicie czy naderwane częściowo
- staw kolanowy stabilny czy niestabilny.
W wypadku gdy badanie rezonansem magnetycznym wykazuje tylko częściowe uszkodzenie, a kolano zachowuje się stabilnie, to lekarz ma możliwość zastosowania metody zachowawczej, czyli leczenie nieoperacyjne. Pacjent poddawany jest intensywnej rehabilitacji, nakierowanej w pierwszym etapie na ochronę więzadła przed jego dalszym uszkodzeniem oraz poprawę kontroli motorycznej i stabilności kolana. Po wyleczeniu struktur miękkich wiązadła wprowadza się dopiero trening odbudowujący utraconą masę mięśniową, a na samym końcu ćwiczenia pozwalajaće na powrót do pełnej sprawności fizycznej.
Metoda zachowawcza jest zdecydowanie najkorzystniejszy sposobem wyleczenia więzadła, gdyż nie tracimy swojego więzadła i nie ma konieczności wykonania operacji.
Leczenie zachowawcze stosuje się czasami przy zerwaniu całkowitym więzadła krzyżowego przedniego, jeśli staw kolanowy ma dobrą kontrolę mięśniową, a pacjent nie odczuwa bólu przy nagłych ruchach skrętnych kolana.
Należy pamiętać, że wskazaniem do operacyjnej rekonstrukcji uszkodzonego ACL jest funkcjonalna niestabilność stawu kolanowego, a nie zerwanie więzadła.