Menu
X

Leczenia zachowawcze uszkodzonego więzadła krzyżowego przedniego (ACL).

image

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to najczęstszy uraz stawu kolanowego występuje najczęściej podczas nagłego urazu skrętnego. Więzadło krzyżowe przednie jest niewielkie, jednak pełnią kluczową rolę w utrzymaniu stabilności kolana podczas ruchu i jego uszkodzenie wiąże się z długotrwałym leczeniem, a nierzadko koniecznością wykonania zabiegu jego rekonstrukcji za pomocą przeszczepu. 

Urazy więzadła krzyżowego przedniego można podzielić w według kryteriów:

  • więzadło zerwane całkowicie czy naderwane częściowo
  • staw kolanowy stabilny czy niestabilny.  

W wypadku gdy badanie rezonansem magnetycznym wykazuje tylko częściowe uszkodzenie, a kolano zachowuje się stabilnie,  to lekarz ma możliwość zastosowania metody zachowawczej, czyli leczenie nieoperacyjne. Pacjent poddawany jest intensywnej rehabilitacji, nakierowanej w pierwszym etapie na ochronę więzadła przed jego dalszym uszkodzeniem oraz poprawę kontroli motorycznej i stabilności kolana. Po wyleczeniu struktur miękkich wiązadła wprowadza się dopiero trening odbudowujący utraconą masę mięśniową, a na samym końcu ćwiczenia pozwalajaće na powrót do pełnej sprawności fizycznej.

Metoda zachowawcza jest zdecydowanie najkorzystniejszy sposobem wyleczenia więzadła, gdyż nie tracimy swojego więzadła i nie ma konieczności wykonania operacji.  

Leczenie zachowawcze stosuje się czasami przy zerwaniu całkowitym więzadła krzyżowego przedniego, jeśli staw kolanowy ma dobrą kontrolę mięśniową, a pacjent nie odczuwa bólu przy nagłych ruchach skrętnych kolana.

Należy pamiętać, że wskazaniem do operacyjnej rekonstrukcji uszkodzonego ACL  jest funkcjonalna niestabilność stawu kolanowego, a nie zerwanie więzadła.

 

 ~artykuł informacyjny
No Tag have Found!
Treści z serwisu bezpiecznyzabieg.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Jesteś tutaj:

Operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!