Baza wiedzy , Laryngologia
Oddychaj swobodnie po operacji zatok

Zabieg endoskopowy pozwala na zachowanie nienaruszonych struktur anatomicznych, które nie są objęte procesem chorobowym. Jego zaletami są także znaczne ograniczenie bólu pooperacyjnego i krótki czas rekonwalescencji chorego.
Endoskopowa operacja zatok przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.
Lekarz wprowadza do jamy nosowej sondę endoskopu wyposażoną w kamerę i mikronarzędzia za pomocą których zmienioną zapalnie błonę śluzową. Taka droga dostępu do miejsc zmienionych zapalnie pozwala na uniknięcie cięć skórnych na twarzy.
Ostatnim etapem zabiegu jest założenie tamponu wewnętrznego tamującego krwawienie, który jest usuwany po 24-48 godzinach od zabiegu.
Najczęściej, Pacjent przez dwie doby od operacji pozostaje w szpitalu. Po tym okresie lekarz usuwa tampony i wyznacza termin kolejnych wizyt, podczas których będą wykonywane zabiegi obkurczania i oczyszczania nosa.
Lekarz powinien poinformować chorego także o konieczności stosowania sterydoterapii donosowej. Do pozostałych zaleceń należą: przepłukiwanie nosa roztworem 0,9% chlorku sodu oraz ograniczenie aktywności fizycznej i zawodowej w ciągu 7 dni od zabiegu.
Przed i zaraz po zabiegu nie zaleca się stosowania leków rozrzedzających krew. Ponadto, po zabiegu należy unikać czynności i sportów mogących wywołać uraz nosa lub okolic, co może powodować otwarciem gojących się ran.