Baza wiedzy , Okulistyka
Laserowa korekcja wad wzroku

Laserowa korekcja wzroku jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych. Szkła są sposobem korygowania wady, natomiast laser jest metodą przywracającą pełną ostrość widzenia. Pacjenci, którzy przeszli zabieg laserem potwierdzają, że poprawa widzenia zauważalna jest natychmiast po jego zakończeniu. Laserową korekcję wady wzroku można wykonać u praktycznie każdego pacjenta powyżej 20 roku życia, gdyż osoba musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku. Wszyscy pacjenci poddawani są wcześniej badaniom kwalifikującym.
Pacjent ma cały czas kontakt z lekarzem, gdyż zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym poprzez podanie kropli znieczulających do oczu, a kolejnym etapem zabiegu jest rozszerzenie i unieruchomienie powiek. Potem dochodzi do najważniejszego momentu, czyli użycia lasera.
Cały zabieg trwa maksymalnie do 30 minut. Praktycznie zaraz po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu, a już następnego dnia nawet do pracy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Laserową korekcję wzroku wykonuje się ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym.
Do wyboru jest kilka metod, ale w ostatnim okresie najczęściej stosowane są trzy metody przeprowadzenia laserowej korekcji wady wzroku – LASIK, FEMTOLASIK i LASEK/PRK, które różnią się one przede wszystkim sposobem wytworzenia płatka rogówki.