Centrum Kompleksowej Rehabilitacji - Konstancin-Jeziorna
Specjalizacje: Ortopedia, Rehabilitacja
Popularne Zabiegi: Artroskopia stawów, haluksy, zespół cieśni nadgarstka, operacje przepukliny, operacja kręgosłupa
Krótka historia CKR
Centrum Kompleksowej Rehabilitacji to nowoczesny ośrodek świadczący usługi medyczne związane z leczeniem schorzeń narządu ruchu oraz z rehabilitacją neurologiczną. Założony został w 1977 r. i od początku swojego istnienia zajmował się przede wszystkim rehabilitacja, czyli dążeniem do przywracania pełnej sprawności fizycznej i pomaganiem Chorym w powrocie do zdrowia i aktywności.
Obecnie Centrum Kompleksowej Rehabilitacji świadczy swoje usługi nie tylko w Konstancinie, z biegiem czasu powstały i rozwinęły się filie – trzy mają swoją siedzibę w Warszawie, jedna we Wrocławiu. Wszystkie zajmują się szeroko rozumianymi usługami rehabilitacyjnymi, mającymi na celu poprawę jakości życia osób cierpiących na schorzenia narządu ruchu.
Powstanie Oddziału
W ramach rozwoju i ciągłego rozszerzania działalności i świadczonych usług w 2006 r. w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziorna została ukończona budowa Oddziału Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa. Oddział rozpoczął funkcjonowanie w październiku 2006 r. Powodem powstania Oddziału była myśl o Pacjentach, którzy wymagają interwencji chirurgicznej, u których sama rehabilitacja nie przynosi oczekiwanych efektów. Funkcjonowanie Bloku Operacyjnego stało się dopełnieniem oferty leczniczej i usług medycznych świadczonych przez CKR.
Oddział specjalizuje się w operacjach z zakresu ortopedii i chirurgii kręgosłupa, ale nie tylko. Stosujemy m. in. małoinwazyjne metody operacyjne, dzięki którym znacznie skrócony jest czas pobytu Pacjenta w szpitalu oraz zapewniony szybszy powrót do aktywności i zdrowia. Pacjenci po endoskopowym usunięciu dysku kręgosłupa lędźwiowego, nukleoplastyce dysku, artroskopowych operacjach z zakresu chirurgii sportowej, czy operacjach zespołów uciskowych nerwów obwodowych (np. cieśń nadgarstka) – opuszczają szpital po 1-dniowym pobycie. Dalsze leczenie i usprawnianie przeprowadzane jest w warunkach domowych, gdzie Pacjent czuje się swobodnie, wygodnie, a jednocześnie po ww. typach operacji bezpiecznie.
Cele i ambicje Oddziału
Nasza Misja jest zrobienie wszystkiego, by każdy Pacjent w tej niełatwej dla niego sytuacji czuł się komfortowo i bezpiecznie. Dokładamy wszelkich starań, by Chorzy mogli jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności.
Kompleksowość usług
Świadczone przez nas usługi medyczne składają się na określoną całość, począwszy od:
- pełnej informacji o możliwościach przeprowadzenia danego zabiegu;
- konsultacji z lekarzem specjalistą;
- możliwości przeprowadzenia badań diagnostycznych; USG, RTG, MRI (rezonans magnetyczny), densytometria;
- konsultacji z lekarzem internistą;
- konsultacji z lekarzem anestezjologiem dotyczącej sposobu znieczulenia Pacjenta przy planowanej operacji;
- pełnej całodobowej pooperacyjnej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej.
Wszelkie przedoperacyjne konsultacje umawiane są w najbardziej dogodnym dla Pacjenta terminie.
Po przebytej operacji zapewniamy również wczesną rehabilitację pooperacyjną, podczas której Pacjent uczony jest jak zachowywać się po zabiegu operacyjnym, by jak najszybciej powrócić do maksymalnej sprawności.
Również po opuszczeniu Oddziału Pacjent zawsze ma możliwość skontaktowania się z lekarzem prowadzącym i umówienia się na wizytę kontrolną w razie potrzeby.
Od października 2010 r. Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Od tego czasu wykonujemy operacje w trybie komercyjnym oraz w ramach refundacji. Pacjenci, którzy otrzymali od lekarza skierowanie do szpitala mogą składać dokumenty do sekretariatu Oddziału. Skierowanie może wystawić zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i lekarz specjalista. Może ono pochodzić z placówki państwowej i z prywatnej. Pacjent ma prawo wyboru szpitala, do którego składa skierowanie. Można je dostarczyć osobiście, za pośrednictwem poczty, mailem, faxem lub przez osobę trzecią.
Jeżeli skierowanie zostanie wysłane faxem Pacjent powinien zadzwonić do sekretariatu celem potwierdzenia czy dotarło i zostało przyjęte. Następnie proszony jest również o dostarczenie oryginału (dotyczy to także skierowań przesłanych za pośrednictwem maila). Oryginał skierowania należy dostarczyć w ciągu 14 dni od daty wystawienia.
Prawidłowo wystawione skierowanie powinno zawierać m. in.:
– pieczątkę nagłówkową placówki wystawiającej;
– datę wystawienia;
– dane Pacjenta łącznie z telefonem kontaktowym;
– rozpoznanie słowne oraz w postaci kodu ICD 10;
– podpis lekarza wystawiającego i jego imienną pieczątkę;
– zaznaczenie strony do operacji.
O czas oczekiwania na operację można dowiadywać się w sekretariacie Oddziału osobiście lub telefonicznie.
Aparatura medyczna
Oddział Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa dysponuje nowoczesnym sprzętem wysokiej jakości. Sale Bloku Operacyjnego wyposażone są w sprzęt endoskopowy marki Karl Storz, a także w system kamer, dzięki któremu istnieje możliwość nagrywania operacji oraz transmitowania jej „na żywo” do Sali Wykładowej. Sale pooperacyjne wyposażone są w aparaturę medyczną monitorującą układ krążenia i układ oddechowy.
Blok Operacyjny
Dysponuje dwiema salami operacyjnymi oraz trzema klimatyzowanymi salami pooperacyjnymi, na których Pacjenci, w zależności od rodzaju przeprowadzonej operacji, spędzają co najmniej jedną dobę po zabiegu.
Mamy trzy sale pooperacyjne – dwie dwuosobowe i jedna czteroosobową.
Chorzy przebywający na salach pooperacyjnych są pod stałym dozorem i opieką pielęgniarek.
W pierwszej dobie po zabiegu nad Pacjentami czuwa również lekarz anestezjolog pozostający w Oddziale dla bezpieczeństwa i komfortu operowanych osób.
Opieka okołooperacyjna
W zależności od rodzaju planowanej operacji Pacjent zapraszany jest do Oddziału w dniu zabiegu na czczo (min. 6 godzin bez jedzenia i picia) ok. 2 godzin przed planowanym rozpoczęciem operacji. W przypadku takich zabiegów jak endoprotezoplastyka stawu biodrowego lub kolanowego Chorzy przyjmowani są do Oddziału w przeddzień operacji w celu wykonania niezbędnych badań czy przeprowadzenia dodatkowej konsultacji internistycznej. Przy ww. operacjach prawdopodobna jest konieczność stosowania krwi lub preparatów krwiozastępczych.
Operację zawsze wykonuje doświadczony chirurg, którego Pacjent wcześniej poznał i zaakceptował – nigdy nie stosujemy zastępstw. Bezpośrednio po wybudzeniu istnieje możliwość odwiedzenia Chorego przez rodzinę.
Znieczulenie wykonują doświadczeni anestezjolodzy. Rodzaj znieczulenia, które będzie zastosowane podczas operacji ustalany jest wcześniej wspólnie z Pacjentem podczas konsultacji i po przeprowadzeniu z nim wywiadu. Po operacji i po wybudzeniu Pacjent z Sali Operacyjnej wraca na Salę Pooperacyjną, gdzie spędza ok. jedną dobę. Długość pobytu na Sali Pooperacyjnej zależna jest od rodzaju wykonanej operacji i od samopoczucia Pacjenta.
Oddział
Oddział to siedem sal, w których Pacjenci przebywają po przewiezieniu z Sali Pooperacyjnej.
Są to klimatyzowane pokoje z pełnym wyposażeniem – z toaletą przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych, z telewizorem, radiem, telefonem, lodówką i systemem przywoływania pielęgniarek.
Chorzy leczeni komercyjnie mają do wyboru sale dwuosobowe i jednoosobowe. Istnieje możliwość zarezerwowania pokoju dwuosobowego tylko dla jednego Pacjenta lub dla Pacjenta z osobą mu towarzyszącą.
Dbamy o to, by Pacjenci po operacjach rozpoczęli chodzenie w pierwszej dobie pooperacyjnej, co pozwala uniknąć poważnych powikłań zakrzepowo-zatorowych i znacznie poprawia samopoczucie Pacjenta.
Pionizacja i usprawnianie pooperacyjne odbywa się pod nadzorem doświadczonych rehabilitantów.
Pacjenci przebywający w Oddziale znajdują się pod opieką lekarza dyżurnego i wykwalifikowanych pielęgniarek, pozostających do ich dyspozycji przez 24 h na dobę.
Dalsza rehabilitacja
W CKR w Konstancinie istnieje możliwość rehabilitacji.
W ośrodku funkcjonuje Oddział Rehabilitacyjny świadczący usługi w ramach refundacji. Podczas 3 lub 6 tygodni pobytu Pacjent uczestniczy w zabiegach rehabilitacyjnych zleconych przez lekarza prowadzącego. Program rehabilitacji dostosowany jest do stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb.
Przyjęcia do Oddziału Rehabilitacyjnego prowadzone są zgodnie z zasadami refundacji.
CKR w Konstancinie oferuje również szeroki wachlarz komercyjnych usług leczniczo-rehabilitacyjnych, świadczonych przez Centrum Medyczne.
Zapraszamy na pobyty rehabilitacyjne, weekendowe oraz do naszego Centrum Odnowy Biologicznej.
Rehabilitacja kontynuowana może być także w systemie ambulatoryjnym
w jednej z przychodni CKR: w Konstancinie, w Warszawie (Ursynów, Śródmieście,
Praga Południe), we Wrocławiu. Przychodnie CKR świadczą usługi zarówno w ramach kontraktu, jak i komercyjnie.
Znaczenie rehabilitacji w okresie pooperacyjnym
Rehabilitacja to proces, którego celem jest przywrócenie utraconej z różnych powodów sprawności fizycznej, psychicznej oraz społecznej. Cel ten osiąga się poprzez systematyczne stosowanie działań i ćwiczeń o charakterze usprawniającym i terapeutycznym. Naszym podstawowym celem jest poprawienie ogólnego stanu zdrowia, samopoczucia osoby operowanej, ale przede wszystkim stopniowe i skuteczne przywracanie sprawności Pacjenta.
W Oddziale Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa rehabilitacja operowanych Pacjentów rozpoczyna się już w pierwszej dobie po zabiegu. Odbywa się to pod nadzorem wykwalifikowanych rehabilitantów pracujących w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji.
Po operacjach kręgosłupa stosujemy następujące procedury rehabilitacyjne:
- pionizacja przyłóżkowa;
- nauka zmiany pozycji w łóżku (obroty na boki, prawidłowe przejście z pozycji leżącej do siadu, z siadu do wstania z zabezpieczeniem miejsca operowanego);
- nauka ćwiczeń z wykorzystaniem zdrowych, dystalnych części ciała pośrednio oddziałujących na miejsce operowane (wg koncepcji PNF, Bobath, Kaltenborn-Evjenth);
- nauka chodzenia ze stopniowo zwiększanym dystansem oraz nauka chodzenia po schodach;
- pełny instruktaż dotyczący ergonomii zachowań przy czynnościach dnia codziennego, a także postępowania w dalszym etapie powrotu do zdrowia.
Pacjenci po endoprotezoplastykach stawu biodrowego i kolanowego w pierwszej dobie po operacji poddawani są pionizacji. Początkowo rehabilitacja polega na wykonywaniu ćwiczeń przyłóżkowych (ćwiczenia obręczy biodrowej, stawu kolanowego bez poruszania czynnie operowaną kończyną). Wykonywany jest masaż limfatyczny oraz wg zaleceń krioterapia, laser, kinesiotaping.
W dalszej kolejności Pacjenci uczą się:
- bezpiecznego wstawania z łóżka, krzesła oraz ponownego siadania;
- ćwiczeń czynno-biernych z wykorzystaniem kończyny zdrowej;
- prawidłowego stereotypu chodu (przy pomocy balkonika, kul dołokciowych), a także wchodzenia i schodzenia ze schodów;
- unikania wszystkich nieprawidłowych zachowań, które mogłyby przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.
Operujący ortopeda określa czas, kiedy Pacjentka/Pacjent będzie mogła/mógł w pełni obciążać operowaną kończynę.
W Oddziale u Pacjentów po endoprotezoplastykach stawu biodrowego i kolanowego stosujemy pończochy profilaktyczne, które ograniczają ryzyko powstawania zakrzepów w kończynach dolnych. Ryzyko to jest zwiększone podczas przebywania w pozycji leżącej z powodu unieruchomienia, dlatego stosowanie pończoch jest niezwykle istotne. Pończochy przeciwzakrzepowe zakładane są już w dniu operacji i Pacjenci noszą je przez cały okres pobytu w szpitalu. Wskazane jest również późniejsze zakładanie pończoch na noc, nawet gdy Pacjent przebywa już w domu w okresie do 3 tygodni po operacji. Stosujemy sekwencyjny masaż pneumatyczny.
W miarę możliwości wskazane jest również przeprowadzanie rehabilitacji przed zabiegiem operacyjnym. Ma to ogromne znaczenie w przeciwdziałaniu i leczeniu zmian, które mogą być skutkiem zabiegu chirurgicznego i zastosowanego podczas operacji znieczulenia. Ćwiczenia przed operacją powinny mieć na celu ogólne usprawnienie organizmu, poprawienie krążenia, powinny być to również ćwiczenia rozluźniające i oddechowe, niezwykle ważne w początkowym okresie po operacji. Rehabilitacja przed zabiegiem pozwala szybciej wrócić Pacjentowi do zdrowia po operacji, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych.
Rehabilitację, po przeprowadzonym w Oddziale zabiegu, Pacjenci mogą również kontynuować w CKR komercyjnie lub poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Proces rehabilitacji jest niezwykle istotny po zabiegach chirurgicznych i powinien być kontynuowany również w domu po wyjściu ze szpitala wg. wyuczonego schematu postępowania.
Zapraszamy Pacjentów z okolicznych miast: Otwock, Mińsk Mazowiecki, Marki, Siedlce, Wyszków, Nowy Dwór Mazowiecki, Sochaczew, Łowicz, Radom, Ciechanów, Siedlce, Puławy, Grójec, Przasnysz, Płock, Ostrołęka, Wyszków, Zambrów.
Rejestracja online 24h/7
Zarejestruj się natychmiast w tej klinice
Zarejestruj się online