Ventriculus - Leszczyńskie Centrum Medyczne - Leszno
Specjalizacje: Chirurgia, ortopedia, okulistyka
Popularne Zabiegi: Operacja zaćmy, witrektomia, artroskopia stawów, usunięcie tarczycy
Leszczyńskie Centrum Medyczne jest laureatem wielu nagród oraz posiadaczem certyfikatów poświadczających najwyższą jakość świadczonych usług, m.in. Przedsiębiorstwo Fair Play, Polski Sukces, certyfikatów zarządzania jakością (ISO 9001), zarządzania środowiskowego (ISO 14001), zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy (PN-N 18001), zarządzania bezpieczeństwem informacji (ISO/IEC 27001). Oddział szpitalny Leszczyńskiego Centrum Medycznego Ventriculus oferuje pacjentom najwyższy standard opieki medycznej, gwarantowany poprzez dostęp do najnowszych technik operacyjnych, w szczególności z zastosowaniem technik małoinwazyjnych. Głównym atutem placówki jest posiadanie nowoczesnego sprzętu medycznego: laparoskopów, artroskopów, videoskopii urologicznej i ginekologicznej, ramienia C, mikroskopów operacyjnych i fakoemulsyfikatorów do przeprowadzania operacji zaćmy. Z naszym szpitalem współpracuje grono znakomitych specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Oddział szpitalny to 9 sal chorych wyposażonych we własną łazienkę, telewizor, telefon, dostęp do Internetu i klimatyzację oraz system przywoływania.
Leszczyńskie Centrum Medyczne „Ventriculus” rozpoczęło swoją działalność w 1992 r. początkowo jako prywatny gabinet internistyczny, zorientowany na diagnostykę i leczenie chorób układu pokarmowego. W gabinecie wykonywano badania usg, a wkrótce powstała również pierwsza pracownia endoskopii.
W kolejnych latach dynamicznego rozwoju oferta poszerzyła się o diagnostykę laboratoryjną, a także otwarta została pierwsza w regionie pracownia mammograficzna. W niedługim czasie otwarto aptekę.
W kolejnych latach następuje systematyczny rozwój jednostki – otwierane są kolejne poradnie specjalistyczne i pracownie diagnostyczne (mi.in.: RTG i ultrasonograficzna).
W 2002 r. otwarty zostaje szpital z w pełni wyposażonym blokiem operacyjnym.
Kolejne lata to powstanie poradni medycyny pracy, za także zakup kolejnych urządzeń do diagnostyki, w tym tomografu komputerowego. Przy wsparciu funduszy unijnych LCM Ventriculus uruchomiło też pierwszą w regionie pracownię badań rezonansu magnetycznego.
W kolejnych latach, wraz z rozbudową infrastruktury, powstały także gabinety stomatologiczne i oddział rehabilitacji. Ofertę firmy uzupełniły również salon optyczny i Instytut Zdrowia i Urody „Yasumi”.
Obecnie kompleks budynków należących do LCM „Ventriculus” spełnia najwyższe kryteria techniczne i sanitarne i jest nowoczesną i kompleksową placówką medyczną, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.
LCM „Ventriculus” Sp. z o.o. organizuje różnego rodzaju zdrowotne akcje promujące działalność jednostki i zdrowy tryb życia: w ramach profilaktyki raka piersi przychodnia bierze udział w corocznej akcji „Różowa Wstążka” organizowanej przez „Twój Styl” oraz organizuje skierowaną do kobiet akcję „Mammografia zamiast róży”. Bierze również udział w programach badań przesiewowych organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia: dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego, raka piersi i raka szyjki macicy.
Nazwa procedury medycznej: Operacja palucha koślawego.
- OPIS SCHORZENIA BĘDACEGO POWODEM ZGŁOSZENIA SIĘ PACJENTA
Paluch koślawy (hallux valgus) potocznie zwany haluksem, to zniekształcenie polegające głównie na poszerzeniu wymiaru stopy w części przedniej, szpotawym ustawieniu I kości śródstopia (kość odchyla się w stronę wewnętrznej krawędzi stopy), wystawaniu ku stronie przyśrodkowej głowy tej kości oraz koślawym ustawieniu palucha (odchyla się w stronę zewnętrznej krawędzi stopy). Zniekształcenie występuje głównie u kobiet, znacznie rzadziej u mężczyzn, może występować rodzinnie. Nasilenie deformacji postępuje z wiekiem.
- PRZYCZYNY
Niewątpliwą rolę w powstaniu palucha koślawego odgrywa budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa stopy kobiecej. Duże znaczenie ma też szkodliwe działanie obuwia damskiego. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy czego skutkiem jest poszerzenie przodostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, a wąskie noski butów zwiększają ucisk i potęgują deformację.
3. OBJAWY
Podstawowe objawy to:
- dolegliwości bólowe w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego palucha
- bolesne modzele (zgrubienia naskórka) na podeszwie stopy powstałe na skutek długotrwałego ucisku
- pieczenie pod głowami kości śródstopia
- ucisk obuwia na zniekształcone palce
- stan zapalny wokół uwypuklenia głowy I kości śródstopia
- podwichnięcie lub zwichnięcie stawu śródstopno-paliczkowego palucha
- zniekształcenie stopy utrudniające dobór obuwia
- ograniczenie wydolności chodu
- OPIS PRZEBIEGU PROPONOWANEJ PROCEDURY MEDYCZNEJ LUB OPERACJI
Zabieg operacyjny przeprowadza się najczęściej w znieczuleniu dokręgowym lub ogólnym. Rodzaj znieczulenia jest dokładnie omawiany podczas rozmowy z anestezjologiem przed operacją.
Na czas operacji zamyka się dopływ krwi do kończyny poprzez założenie opaski uciskowej na udo.
Zakres i rodzaj korekcji palucha koślawego uzależniony jest od stopnia nasilenia i rodzaju zniekształcenia. W celu zmiany kształtu przodostopia wykonuje się osteotomię (chirurgiczne przecięcie) I kości śródstopia z korekcją jej osi. Odłamy zespala się drutami lub wkrętami metalowymi. Ponadto wykonuje się plastykę pierwszego stawu śródstopno-paliczkowego.
Ranę pooperacyjną zamyka się szwami i zakłada opatrunek. Stopa zwykle nie wymaga unieruchomienia.
Następnego dnia po zabiegu pacjent wstaje z łóżka, porusza się samodzielnie i może być wypisany do domu. Szwy zdejmowane są po 10-14 dniach od zabiegu.
- OPIS INNYCH DOSTĘPNYCH METOD LECZENIA
Leczenie zachowawcze wskazane jest w postaciach miernie zaawansowanych lub gdy leczenie operacyjne jest zbyt dużym obciążeniem dla pacjenta. Stosuje się tzw. podkładki metatarsalne, które unoszą przednie sklepienie stopy. Przy dużych dolegliwości bólowych zaleca się zakładany pod pończochę ochraniacz z mikrogumy w kształcie ósemki. Warto też wykonywać ćwiczenia polegające na podeszwowym zginaniu palców.
W zaawansowanej deformacji palucha, przy znacznego stopnia dolegliwościach bólowych stosuje się leczenie operacyjne.
6.OPIS POWIKŁAŃ STANDARDOWYCH ZWIĄZANYCH Z PROPONOWANĄ PROCEDURĄ MEDYCZNĄ LUB OPERACJĄ
Tak jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, po operacji palucha koślawego mogą wystąpić rozmaite powikłania. Mogą to być:
- krwiaki i obrzęki stopy
- martwica skóry w okolicy rany pooperacyjnej
- infekcje
- ograniczenie ruchomości stawu
- przewlekłe bóle w miejscu osteotomii
- brak zrostu
- uszkodzenie nerwów
- nawrót deformacji
- odczyny na zastosowane implanty
- zakrzepica żylna
- zatorowość płucna
- inne nie dające się przewidzieć powikłania
7.OGÓLNE ZALECENIA POOPERACYJNE
- Zwykle zezwala się na częściowe obciążanie operowanej kończyny (opieranie się na pięcie). Można się również zaopatrzyć w specjalny but, dostępny w sklepach medycznych. Dla łatwiejszego poruszania się można pomagać sobie kulami łokciowymi.
- Przed operacją pacjent powinien zapewnić sobie transport do domu – nie powinien prowadzić samochodu ani jechać środkami transportu publicznego.
- Należy zrealizować przepisane recepty i przyjmować leki zgodnie z zaleceniem lekarza.
- Opatrunki należy zmieniać zgodnie z zaleceniem lekarza. Należy unikać moczenia rany.
- W okresie pooperacyjnym występuje obrzęk stopy i ból w miejscu operowanym. W celu zmniejszenia obrzęku należy ograniczyć chodzenie oraz utrzymywać nogę uniesioną. Ból zwykle daje się opanować przepisanymi lekami.
- Wizyta kontrolna odbywa się w wyznaczonym terminie, jednak w przypadku pojawienia się zaczerwienienia, wycieku z rany, gorączki, nasilenia bólu i obrzęku należy skontaktować się z lekarzem
- Okres oszczędzania operowanej stopy wynosi zwykle około 6 tygodni. Następnie wykonuje się zdjęcie kontrolne i podaje dalsze zalecenia dotyczące sposobu obciążania i ewentualnej rehabilitacji.
Nazwa procedury medycznej: Odbarczenie ścięgien pierwszego przedziału prostowników
- OBJAWY CHOROBY BĘDĄCE POWODEM ZGŁOSZENIA SIĘ PACJENTA
Typowym objawem jest ból okolicy wyrostka rylcowatego kości promieniowej, mogący promieniować w kierunku kciuka lub / i przedramienia. Dolegliwości występują przy ruchach kciuka, nasilają się przy siłowym chwycie powodując znaczne zmniejszenie sprawności ręki. Okolica wyrostka rylcowatego kości promieniowej może być obrzęknięta, bolesna przy ucisku.
- OPIS PRZEBIEGU PROPONOWANEJ PROCEDURY MEDYCZNEJ LUB OPERACJI
Leczenie operacyjne choroby polega na: znieczuleniu pacjenta, obłożeniu jałowym miejsca operacji, przeprowadzeniu operacji w polu bezkrwawym (przy pomocy założonej na ramię opaski pneumatycznej), przecięciu skóry, uwidocznieniu i przecięciu troczka I przedziału prostowników oraz nie zawsze występującego wewnętrznego troczka dla ścięgna prostownika krótkiego kciuka. Czasami wycinana jest część zmienionego zwyrodnieniowo troczka prostowników. Po uwolnieniu ścięgien I przedziału prostowników przeprowadza się dokładną kontrolę krwawienia a następnie zakłada szwy skórne. Operację kończy założenie jałowego miękkiego opatrunku.
3.OPIS POWIKŁAŃ STANDARDOWYCH ZWIĄZANYCH Z PROPONOWANĄ PROCEDURĄ MEDYCZNĄ LUB OPERACJĄ
Tak jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej, po operacji zespołu cieśni nadgarstka mogą wystąpić rozmaite powikłania. Mogą to być:
- krwiaki i obrzęki dłoni
- martwica skóry w okolicy rany pooperacyjnej
- infekcje
- ograniczenie ruchomości stawów dłoni
- przewlekłe bóle w miejscu blizny po operacyjnej
- uszkodzenie nerwów
- nawrót schorzenia
- odczyny na zastosowane szwy
- inne nie dające się przewidzieć powikłania
4.OPIS PROGNOZY POOPERACYJNEJ
- Rękę przez kilka dni można nosić na temblaku. Zmniejszy to obrzęk dłoni i ból. Leżąc należy ułożyć rękę na poduszce.
- Przez kilka dni możesz czuć ból dłoni i drętwienia palców. Weź wtedy leki przeciwbólowe zgodnie z posiadaną informacją o dawce leku i sposobie jego przyjmowania.
- W pierwszej dobie po operacji opatrunek może być trochę przekrwiony.
- Należy utrzymać opatrunek w czystości przez cały okres leczenia, nie można dopuścić do zamoczenia ani zabrudzenia rany i opatrunku.
- Miejsce i czas zmiany opatrunku ustali lekarz operujący (stosowna informacja będzie zawarta na wypisie).
- Od drugiego dnia po operacji należy zacząć ruszać palcami, na tyle, na ile pozwala opatrunek. Jest to bardzo ważne ze względu na to, aby nie doszło do sztywności palców i zapobiega to powstaniu obrzęku dłoni. Należy pamiętać również, aby ćwiczyć łokieć i bark.
- Należy unikać prac siłowych operowaną ręką przez okres 4 – 6 tygodni od zabiegu
- Do czasu zdjęcia szwów powinno starać się nie opuszczać dłoni w dzień i w nocy.
- Następnego dnia po zabiegu lub w dniu operacji pacjent wstaje z łóżka, porusza się samodzielnie i może być wypisany do domu. Szwy zdejmowane są po 10-14 dniach od zabiegu.
Zapraszamy Pacjentów z okolicznych miast: Głogów, Rawicz, Kościan, Śrem, Jarocin.