Menu
X

Jak postępować po operacji stabilizacji kręgosłupa szyjnego

image

Stabilizacja kręgosłupa szyjnego jest zabiegiem bardzo radykalnym, nierzadko ratującym sprawność, a czasami nawet życie pacjenta. Pacjenci po zabiegach neurochirurgicznych wykonywanych na kręgosłupie szyjnym nie należą do przypadków łatwych w przebiegu rehabilitacji. Niestety, Pacjenci często zbyt późno trafiają na rehabilitację. 

Dobry fizjoterapeuta postępujący według prawidłowych standardów pooperacyjnych potrafi zdziałać przysłowiowe „cuda”, jednak nie jest w stanie kontrolować osoby po zabiegu 24h na dobę. Świadomość Pacjenta to podstawa, dlatego poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania po operacji stabilizacji w obrębie kręgosłupa szyjnego. 

  1. Kiedy po operacji można zacząć rehabilitację?

Jak w większości przypadków zabiegów neurochirurgicznych należy rozpocząć pracę z fizjoterapeutą jak najszybciej. Jeśli operacja przebiegła zgodnie z planem należy rozpocząć terapię najpóźniej w ciągu 2 tygodni od wyjścia ze szpitala. 

  1. Czy mogę ruszać szyją zaraz po zabiegu?

Oczywiście, a nawet jest to pożądane, jednak tylko w zakresie bezbólowym i nie angażującym segmentów operowanych do ruchu. Konieczny jest instruktarz fizjoterapeuty. 

      3. Czy muszę nosić kołnierz usztywniający?

Tak, jednak nie przez cały dzień. Kołnierz spełnia rolę zabezpieczenia kręgosłupa głównie podczas przebywania na zewnątrz i w środkach transportu przez około 6 tygodni (samochód, tramwaj, autobus). W domu możesz go zdejmować, jednak dopiero po instruktarzu fizjoterapeuty, dotyczącym prawidłowych nawyków w ciągu dnia. 

  1. Czy mogę prowadzić samochód zaraz po zabiegu?

Niestety, ze względu na kołnierz zabezpieczający ruchy kręgosłupa szyjnego przez pierwsze 6 tygodni jest to niemożliwe. Po tym okresie kręgosłup zazwyczaj ma jeszcze mocno ograniczoną ruchomość, dlatego nie jest zalecane prowadzenie samochodu przez około 8-10 tygodni, czyli do momentu uzyskania pełnych możliwości ruchowych operowanego odcinka. 

  1. Nadal odczuwam drętwienie rąk jak przed operacją, czy coś poszło nie tak?

Nie do końca. Nawet po uwolnieniu korzenia nerwowego w kanale kręgowym przez neurochirurga objawy drętwienia mogą utrzymywać się jeszcze jakiś czas. Dobry fizjoterapeuta stosując techniki manualne jest w stanie znacznie zmniejszyć, a czasami całkowicie wyciszyć niepokojące objawy bólowe i utrzymujące się drętwienie. 

  1. Czy muszę używać specjalną poduszkę do spania?

Zdecydowanie poduszka ortopedyczna jest zalecana wszystkim pacjentom z problemami w obrębie szyi, a w szczególności osobom po zabiegach neurochirurgicznych. Powinna ona być profilowana, najlepiej dobrana przez fizjoterapeutę prowadzącego dokładnie do budowy i pozycji pacjenta podczas spania.  

  1. Czy po operacji mogę leżeć tylko na plecach?

Nie. Przy dobrze dobranej, specjalnie wyprofilowanej poduszce możesz leżeć również na boku prawym i lewym. Absolutnie nie zalecane jest leżenie/spanie na plecach z głową ułożoną w rotacji. 

  1. Czy ruchomość kręgosłupa już zawsze będzie mniejsza?

Niestety tak. Zabieg fuzji jednego lub więcej segmentów kręgosłupa niesie za sobą zmniejszenie jego możliwości ruchowych. Musisz sobie zdawać sprawę, iż implant metalowy wszczepiany podczas operacji całkowicie usztywnia dany poziom kręgosłupa i uniemożliwia na nim ruch. Reszta segmentów musi „nadrabiać” deficyt zwiększoną mobilnością, dlatego odpowiednio dobrana rehabilitacja, mająca na celu odbudowę prawidłowej biomechaniki szyi jest tak ważnym aspektem powrotu do sprawności. 

  1. Co zrobić by blizna pooperacyjna była mniej widoczna?

Przede wszystkim dbać o nią od pierwszych dni po zabiegu. Zabieg stabilizacji wykonywany jest z dojścia przedniego, czyli kilkucentymetrowego cięcia wykonywanego na szyi od strony twarzowej. Jeśli jest to możliwe lekarz już podczas operacji stara się „ukryć” bliznę, rozcinając tkankę skórną w jednej z naturalnych bruzd szyi. 

Po założeniu szwów bardzo ważnym zadaniem pacjenta jest niedopuszczenie do zabrudzenia/zakażenia rany, a po powstaniu pierwszej blizny dbanie o nawilżenie nowej tkanki skórnej. Na świeżą bliznę używa się zazwyczaj neutralnych maści nawilżających, a w późniejszym czasie preparatów rozmiękczających tkankę kolagenową.  

  1. Czy mogę uprawiać sport po stabilizacji?

Oczywiście, jednak nie od razu po zabiegu. Powrót do sportu trwa około 4 miesiące i może się wydłużyć ze względu na ewentualne powikłania, brak regularności w rehabilitacji, czy mniejszą sprawność fizyczna Pacjenta. Po operacji zdecydowanie nie poleca się sportów urazowych, a także sportów ekstremalnych oraz wykorzystujących w sposób gwałtowny biomechanikę górnej części ciała. 

 

 ~artykuł informacyjny

 

No Tag have Found!
Treści z serwisu bezpiecznyzabieg.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Jesteś tutaj:

Operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!