Menu
X

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) – charakterystyka

image

NLPZ to jedne z najczęściej stosowanych leków. Ich popularność wynika z dużej skuteczności w różnych rodzajach bólu. Są dostępne w postaci tabletek i saszetek doustnych, a także jako maści i żele do stosowania na skórę. Jak działają NLPZ?

Co to są niesteroidowe leki przeciwzapalne?

To grupa leków, która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Należą do nich m.in.:

  • kwas acetylosalicylowy,
  • ibuprofen,
  • ketoprofen,
  • deksketoprofen,
  • diklofenak,
  • naproksen,
  • metamizol.

Wszystkie NLPZ mają ten sam podstawowy mechanizm działania. Hamują cyklooksygenazy, czyli enzymy odpowiedzialne za produkcję prostaglandyn. Cząsteczki te uczestniczą m.in. w rozwoju reakcji zapalnej, przewodzeniu bólu i powstawaniu gorączki.

Zablokowanie ich syntezy hamuje rozwój stanu zapalnego, stąd skuteczność tych leków w jego zwalczaniu.

Poszczególni przedstawiciele NLPZ mogą mieć dodatkowe mechanizmy aktywności, które wpływają na efekt ich działania. Metamizol działa rozkurczowo, dlatego jest skuteczny w bólach, którym towarzyszą skurcze, np. podczas kolki jelitowej[1]. Z kolei jego aktywność przeciwzapalna jest słabsza w porównaniu do innych leków z tej grupy.

Z kolei deksketoprofen moduluje przewodzenie bodźców bólowych, przez co zapobiega przekształcaniu bólu ostrego w przewlekły[2].

Kiedy warto stosować NLPZ?

Niesteroidowe leki przeciwzapalne mogą pomóc w bólach o słabym, umiarkowanym i dużym nasileniu. Mocniejsze preparaty są zazwyczaj dostępne na receptę. Występują w dużych dawkach lub w połączeniu z innymi składnikami przeciwbólowymi, np. opioidami. Wiele z nich można jednak kupić także bez recepty.

Leki z grupy NLPZ łagodzą m.in.:

  • bóle miesiączkowe,
  • migreny i inne bóle głowy,
  • bóle zębów,
  • nerwobóle,
  • kolki jelitowe, nerkowe i wątrobowe,
  • bóle pourazowe i pooperacyjne.

Działania niepożądane niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Dla zdrowego człowieka NLPZ w zalecanych dawkach są dość bezpieczne. Niestety czasem nie zdajemy sobie sprawy z różnych schorzeń, przez które organizm jest bardziej wrażliwy na działanie tych leków. Także inne preparaty mogą zwiększać ryzyko skutków ubocznych. Jakie działania niepożądane mogą się pojawić po NLPZ?

  • Najczęściej to nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha i niestrawność.
  • Uszkodzenie błony śluzowej żołądka – w wyniku tego mogą rozwinąć się nadżerki i wrzody, a także krwawienie z przewodu pokarmowego. Niskie ryzyko tych skutków ubocznych ma deksketoprofen[3].
  • Upośledzenie funkcji nerek – głównie u pacjentów w podeszłym wieku i z chorobami nerek, kiedy ich sprawność jest ograniczona.
  • Wzrost ryzyka sercowo-naczyniowego – ze względu na potencjalne działanie prozakrzepowe NLPZ.
  • Wzrost ryzyka krwawień i wydłużenie czasu krwawienia.
  • Ryzyko uszkodzenia wątroby – NLPZ mogą negatywnie wpływać na działanie komórek wątrobowych. Najbardziej narażone są na to osoby nadużywające alkoholu[4].

Przeciwwskazania do stosowania NLPZ

Niektóre grupy pacjentów nie powinny na własną rękę zażywać leków przeciwbólowych. Ich stosowanie warto skonsultować z lekarzem w przypadku:

  • czynnej choroby wrzodowej,
  • niewydolności nerek lub wątroby,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • zaburzeń krzepnięcia krwi,
  • ciąży i laktacji.

NLPZ to skuteczne środki łagodzące ból różnego pochodzenia. Podczas ich stosowania warto jednak zachować ostrożność i obserwować reakcje swojego organizmu.

[1] Liczner, G. (2023). Leczenie bólu w gabinecie lekarza rodzinnego. Gabinet Prywatny, 286(6), 36-45.

[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1).

[3] Woroń, J. (2019). Stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów a ryzyko działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Lekarz POZ, 5(5).

[4] Michałowska, M. (2019). Bezpieczeństwo stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych ze szczególnym uwzględnieniem leków o kategorii dostępności OTC-bez recepty. Szkolenie specjalizacyjne-farmacja apteczna. Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 1-33.

No Tag have Found!
Treści z serwisu bezpiecznyzabieg.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Jesteś tutaj:

Operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!