Baza wiedzy
Rękawice sterylne – gdzie są niezbędne?
Rękawice ochronne pozwalają skutecznie chronić skórę dłoni przed działaniem czynników zewnętrznych oraz substancji chemicznych, a także zmniejszają ryzyko transmisji szkodliwych drobnoustrojów. Z tego powodu są one wykorzystywane w wielu profesjach, przy czym w niektórych zawodach są one wręcz niezbędne. Dowiedz się więcej o sterylnych rękawicach!
Kiedy stosuje się rękawice sterylne?
Dzięki rękawiczkom sterylnym możliwe jest ograniczenie ryzyka przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów znajdujących się na dłoniach. Co więcej, stanowią one barierę przed kontaktem z płynami czy potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. To produkty, które są wolne od wszelkich drobnoustrojów w każdej możliwej formie – już na etapie produkcji zostały one pozbawione bakterii, wirusów czy grzybów, aby zostać sterylnie zapakowane.
Wszystko to sprawia, że rękawice sterylne cieszą się największa popularnością w medycynie – stosuje się je podczas wykonywania chirurgicznych zabiegów czy operacji, a także czynności, takich jak zmiana opatrunku, przemywanie zainfekowanych bądź pooperacyjnych ran. Ich wykorzystanie znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju zakażenia, dlatego produkty te są niezbędne właśnie w placówkach ochrony zdrowia. Ponadto, zdecydowanie warto w nie wyposażyć domową apteczkę. Oprócz tego, sterylne rękawiczki mogą być wykorzystywane m.in. w kosmetologii oraz laboratoriach.
Rękawice sterylne – czym się charakteryzują?
Wśród rękawiczek możemy wyróżnić te diagnostyczne oraz chirurgiczne – różnią się one jednak pod względem stopnia ochrony i jałowości. Te chirurgiczne cechują się anatomicznym kształtem i bardzo dobrze dopasowują się do dłoni, dzięki czemu pozwalają na lepsze wyczucie. Co również ważne, sterylne produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów pozwalają na dłuższą pracę.
Sprawdź ofertę rękawic sterylnych chirurgicznych – ich wysoka jakość sprawia, że są one niezawodne nawet przy najbardziej wymagających warunkach!
Rękawice sterylne pudrowe a bezpudrowe – czym się różnią?
Rękawice chirurgiczne występują w dwóch wersjach: pudrowej i bezpudrowej. Produkty posiadające wewnętrzną warstwę środka pudrującego, którym najczęściej jest talk bądź skrobia kukurydziana, są preferowane przez osoby, które muszą często wymieniać rękawiczki – rękawice sterylne pudrowe można szybko zdjąć i założyć. Co więcej, nie kleją się do skóry dłoni oraz absorbują nadmiar wilgoci. Z tego względu sprawdzą się podczas pracy w niesprzyjających warunkach. Warto także wspomnieć, że pudrowe rękawice sterylne są komfortowe w noszeniu nawet przy dłuższym użytkowaniu.
Rękawice sterylne bezpudrowe są natomiast odpowiednie dla osób zmagających się z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. Produkty te nie pozostawiają resztek środka pudrującego. Co jednak istotne, dłonie mogą się w nich silniej pocić.
Rękawice sterylne – lateksowe, nitrylowe czy winylowe?
Jeśli chodzi o rękawice sterylne, to najczęściej wybierane są te wykonane z naturalnego kauczuku – lateksowe. Wyróżniają się one swą wytrzymałością, a także elastycznością i rozciągliwością. Są bardzo cienkie, dlatego pozwalają na precyzję działania.
Rękawice sterylne lateksowe mogą jednak nie być odpowiednie dla osób uczulonych na lateks. W takim przypadku odpowiednią alternatywą będą rękawice nitrylowe, wykonane z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Są one odporne na środki chemiczne czy przekłucia. Konieczne jest jednak wspomnienie, że nitrylowe wyroby są delikatniejsze od lateksowych.
Trzecim rodzajem rękawic są te winylowe – produkowane z PVC, cechujące się dużą wytrzymałością. Wspomniana właściwość wpływa jednak na elastyczność produktu, przez co jest on mniej elastyczny od rękawic sterylnych lateksowych czy nitrylowych. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby wybrać ich odpowiedni rozmiar – w innym przypadku istnieje ryzyko rozdarcia produktu podczas zakładania.
Odzież ochronna, wśród której można wyróżnić rękawice sterylne, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu odpowiedniego poziomu higieny i bezpieczeństwa. Produkty te stanowią niezbędne wyposażenie placówek ochrony zdrowia, domowych apteczek, jak i wielu innych miejsc.