Menu
X

Rękawice sterylne – gdzie są niezbędne?

image

Rękawice ochronne pozwalają skutecznie chronić skórę dłoni przed działaniem czynników zewnętrznych oraz substancji chemicznych, a także zmniejszają ryzyko transmisji szkodliwych drobnoustrojów. Z tego powodu są one wykorzystywane w wielu profesjach, przy czym w niektórych zawodach są one wręcz niezbędne. Dowiedz się więcej o sterylnych rękawicach!

Kiedy stosuje się rękawice sterylne?

Dzięki rękawiczkom sterylnym możliwe jest ograniczenie ryzyka przenoszenia szkodliwych drobnoustrojów znajdujących się na dłoniach. Co więcej, stanowią one barierę przed kontaktem z płynami czy potencjalnie niebezpiecznymi substancjami. To produkty, które są wolne od wszelkich drobnoustrojów w każdej możliwej formie – już na etapie produkcji zostały one pozbawione bakterii, wirusów czy grzybów, aby zostać sterylnie zapakowane.

Wszystko to sprawia, że rękawice sterylne cieszą się największa popularnością w medycynie – stosuje się je podczas wykonywania chirurgicznych zabiegów czy operacji, a także czynności, takich jak zmiana opatrunku, przemywanie zainfekowanych bądź pooperacyjnych ran. Ich wykorzystanie znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju zakażenia, dlatego produkty te są niezbędne właśnie w placówkach ochrony zdrowia. Ponadto, zdecydowanie warto w nie wyposażyć domową apteczkę. Oprócz tego, sterylne rękawiczki mogą być wykorzystywane m.in. w kosmetologii oraz laboratoriach.

Rękawice sterylne – czym się charakteryzują?

Wśród rękawiczek możemy wyróżnić te diagnostyczne oraz chirurgiczne – różnią się one jednak pod względem stopnia ochrony i jałowości. Te chirurgiczne cechują się anatomicznym kształtem i bardzo dobrze dopasowują się do dłoni, dzięki czemu pozwalają na lepsze wyczucie. Co również ważne, sterylne produkty wykonane z wysokiej jakości materiałów pozwalają na dłuższą pracę.

Sprawdź ofertę rękawic sterylnych chirurgicznych – ich wysoka jakość sprawia, że są one niezawodne nawet przy najbardziej wymagających warunkach!

Rękawice sterylne pudrowe a bezpudrowe – czym się różnią?

Rękawice chirurgiczne występują w dwóch wersjach: pudrowej i bezpudrowej. Produkty posiadające wewnętrzną warstwę środka pudrującego, którym najczęściej jest talk bądź skrobia kukurydziana, są preferowane przez osoby, które muszą często wymieniać rękawiczki – rękawice sterylne pudrowe można szybko zdjąć i założyć. Co więcej, nie kleją się do skóry dłoni oraz absorbują nadmiar wilgoci. Z tego względu sprawdzą się podczas pracy w niesprzyjających warunkach. Warto także wspomnieć, że pudrowe rękawice sterylne są komfortowe w noszeniu nawet przy dłuższym użytkowaniu.

Rękawice sterylne bezpudrowe są natomiast odpowiednie dla osób zmagających się z wrażliwą, skłonną do podrażnień skórą. Produkty te nie pozostawiają resztek środka pudrującego. Co jednak istotne, dłonie mogą się w nich silniej pocić.

Rękawice sterylne – lateksowe, nitrylowe czy winylowe?

Jeśli chodzi o rękawice sterylne, to najczęściej wybierane są te wykonane z naturalnego kauczuku – lateksowe. Wyróżniają się one swą wytrzymałością, a także elastycznością i rozciągliwością. Są bardzo cienkie, dlatego pozwalają na precyzję działania. 

Rękawice sterylne lateksowe mogą jednak nie być odpowiednie dla osób uczulonych na lateks. W takim przypadku odpowiednią alternatywą będą rękawice nitrylowe, wykonane z syntetycznego kauczuku akrylonitrylo-butadienowego. Są one odporne na środki chemiczne czy przekłucia. Konieczne jest jednak wspomnienie, że nitrylowe wyroby są delikatniejsze od lateksowych.

Trzecim rodzajem rękawic są te winylowe – produkowane z PVC, cechujące się dużą wytrzymałością. Wspomniana właściwość wpływa jednak na elastyczność produktu, przez co jest on mniej elastyczny od rękawic sterylnych lateksowych czy nitrylowych. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby wybrać ich odpowiedni rozmiar – w innym przypadku istnieje ryzyko rozdarcia produktu podczas zakładania.

Odzież ochronna, wśród której można wyróżnić rękawice sterylne, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu odpowiedniego poziomu higieny i bezpieczeństwa. Produkty te stanowią niezbędne wyposażenie placówek ochrony zdrowia, domowych apteczek, jak i wielu innych miejsc.

No Tag have Found!
Treści z serwisu bezpiecznyzabieg.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Jesteś tutaj:

Operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!