Menu
X

Sympozjum naukowe w CKR Konstancin-Jeziorna

image

22 listopada br., w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Gąsiorowskiego 12/14, już po raz XIII, na corocznym Sympozjum Naukowym spotkali się lekarze, fizjoterapeuci, kadra zarządzająca placówkami medycznymi oraz przedstawiciele instytucji społecznych zajmujących się działaniami w ochronie zdrowia.

Organizacja sympozjów stała się już tradycją CKR w Konstancinie, ponieważ oprócz działalności medycznej ośrodka, skoncentrowanej wokół leczenia schorzeń narządu ruchu oraz rehabilitacji ogólnoustrojowej i neurologicznej, placówka prowadzi także działalność naukową. Jej podsumowaniem są właśnie coroczne Sympozja, które stanowią efekt bardzo dobrej współpracy lekarzy i fizjoterapeutów z CKR Konstancin ze specjalistami z zaprzyjaźnionych ośrodków medycznych. Sympozja są także okazją do zaprezentowania nowych osiągnięć, wymiany wiedzy i doświadczeń, a także popularyzacji nowości naukowych ze świata medycyny.

Wiodącym tematem XIII Sympozjum Naukowego były: „KLUCZOWE ELEMENTY POSTĘPOWANIA W SKOORDYNOWANEJ OPIECE REHABILITACYJNEJ W CHOROBIE ZWYRODNIENIOWEJ STAWU BIODROWEGO”. W całodziennym spotkaniu wzięło udział ponad 250 osób zawodowo związanych z ochroną zdrowia. Wydarzenie zostało zarejestrowane. Relacja video z sympozjum będzie wkrótce dostępna na profilu FB i You Tube: CKR Centrum Kompleksowej Rehabilitacji.

Przedmiotem Sympozjum były zagadnienia związane z kompleksowa opieką nad osobami przed i po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Zostały omówione tematy w zakresie innowacyjnych metod operacyjnych i rehabilitacyjnych dedykowanych tej grupie pacjentów. Dodatkowo poruszony został istotny w rekonwalescencji temat, jakim jest redukcja dolegliwości bólowych oraz profilaktyka obrzęku operowanej kończyny. Dyskusji został poddany również aspekt psychologiczny, jakim jest odpowiednia komunikacja pomiędzy pacjentem, a personelem medycznym. Na Sympozjum zostały przedstawione następujące prace:

  1. Nowe kierunki w rehabilitacji pacjentów po endoprotezoplastyce stawu biodrowego. OSOBA PREZENTUJĄCA: dr n. o zdr. Magda Stolarczyk,
  2. Efekty funkcjonalne endoprotezoplastyki stawu biodrowego w aspekcie definicji WHO endoprotezoplastyka stawu biodrowego “cudem medycyny”. OSOBA PREZENTUJĄCA: Dr Dariusz Danis,
  3. Ból zapalny w chorobie zwyrodnieniowej stawów. OSOBA PREZENTUJĄCA: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Malec,
  4. Obiektywna diagnostyka funkcjonalna w ocenie postępów rehabilitacji u pacjentów po zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego. OSOBA PREZENTUJĄCA: mgr Igor Jarzemski,
  5. Strategia postępowania fizjoterapeutycznego w chorobie zwyrodnieniowej stawów. OSOBA PREZENTUJĄCA: prof. dr hab. n. med. Mirosław Jabłoński,
  6. Rola i znaczenie fizykalnych metod stymulacji mikrokrążenia w niwelowaniu bólu mięśniowego, obrzęków oraz leczenia ran. OSOBA PREZENTUJĄCA: dr n.k.f. Robert Trybulski,
  7. Komunikacja jako narzędzie do motywowania pacjenta do leczenia (w pracy lekarza i fizjoterapeuty). OSOBA PREZENTUJĄCA: dr n. o zdr. Tomasz Krasuski.

Głównym przedmiotem Sympozjum jest tematyka skoordynowanej opieki dla pacjentów po zabiegu totalnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego, jednej z najczęściej wykonywanych ortopedycznych interwencji.

W zależności od ośrodka, istnieje wiele protokołów postępowania dla pacjentów po operacji totalnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego. Zmniejszenie dolegliwości bólowych, poprawa parametrów równowagi, odzyskanie prawidłowego wzorca chodu oraz przywrócenie funkcji mięśnia pośladkowego średniego to  elementy, które powinny stanowić założenie każdego procesu rehabilitacji pacjentów po zabiegu THR. Nadal istnieje potrzeba tworzenia nowych i udoskonalania standardowych programów usprawniania, tak aby maksymalnie zwiększyć skuteczność zabiegu. Jako, że rehabilitacja jest elementem kompleksowego leczenia po zabiegu THR, zmiany powinny dotyczyć nie tylko procesu usprawniania ale również innych dziedzin, związanych z opieką wczesno i późno pooperacyjną. Stworzenie skoordynowanego protokołu postępowania dla pacjentów po zabiegu endoprotezoplastyki powinno uwzględniać również konkretne wytyczne dla całego zespołu, sprawującego opiekę nad chorym – lekarzy, fizjoterapeutów, pielęgniarek, psychologów i innego personelu pomocniczego. Nieodzownym elementem są również programy edukacyjne dla pacjentów, które powinny być wdrażane zarówno przed jak i po zabiegu THR.

Podczas sympozjum zostały poruszone tematy, dotyczące skoordynowanej opieki nad pacjentem po zabiegu THR, uwzględniające innowacyjne metody ortopedyczne i fizjoterapeutyczne. Zaprezentowano aktualne kierunki operacyjnego leczenia zaawansowanej koksartrozy, obejmujące zmodyfikowane techniki operacyjne oraz zastosowanie nowoczesnych implantów. Jednym z istotnych elementów było przedstawienie innowacyjnych metod walki z bólem po zabiegu endoprotezoplastyki, które może mieć istotny wpływ na przyspieszenie procesu rehabilitacji we wczesnym okresie pooperacyjnym. Z zakresu fizjoterapii zostały przedstawione nowe kierunki oraz aktualne wytyczne i zalecenia, obowiązujące na świecie w procesie usprawniania pacjentów po zabiegu THR, w tym m.in. profilaktyka przeciwobrzękowa. Ważnym elementem Sympozjum była również prezentacja obiektywnych, nowoczesnych metod w funkcjonalnej ocenie pacjentów po zabiegu totalnej endoprotezoplastyki stawu biodrowego przy pomocy specjalistycznej aparatury badawczej, tj. analiza chodu, pomiary siły mięśniowej czy ocena parametrów równowagi koordynacji ruchowej i propriocepcji.

No Tag have Found!
Treści z serwisu bezpiecznyzabieg.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Jesteś tutaj:

Operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!