W fizykoterapii stosuje się zjawiska fizyczne takie jak: prąd elektryczny, światło, ultradźwięki, pole magnetyczne. Fizykoterapia pobudza procesy odnowy tkanek i stymuluje układ odpornościowy do walki z różnymi stanami zapalnymi.
Metody fizykoterapeutyczne możemy podzielić na:
Laseroterapia - stymuluje chorobowo zmienione tkanki dzięki zastosowaniu promieniowania laserowego, które terapeuta kieruje bezpośrednio na skórę. Dzięki zastosowaniu skanera dostarczana energia równomiernie obejmuje cały leczony obszar ciała pacjenta. Działanie lasera jest niewyczuwalne dla pacjenta lub daje się odczuć jako lekkie odczucie ciepła. Zabiegi laserowe należą do najbardziej skutecznych terapii przeciwzapalnych, przeciwbólowych czy przeciwbakteryjnych.
Magnetoterapia – dzięki wykorzystaniu pola magnetycznego pozytywnie pod wieloma względami oddziałuje na chorą tkankę. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz pobudza przemianę materii i wspiera regenerację tkanek. Ponadto, usprawnia krążenie krwi i hamuje procesy destrukcyjne w stawach, przez co wskazana jest w terapii stawów, więzadeł, mięśni oraz ścięgien. W magnetoterapii są stosowane urządzenia, które generują bezpieczne dla człowieka pole magnetyczne i dla pacjenta zabieg jest nieodczuwalny.
Światłoterapia - do celów leczniczych wykorzystuje się fale elektromagnetyczne o różnej częstotliwości tj. promienie podczerwone, widzialne i ultrafioletowe. Podczas zabiegu dochodzi do nagrzania tkanek, co uaktywnia procesy przekrwienia nawet w głębokich, chorobowo zmienionych tkankach, co pobudza procesy metaboliczne. Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest dokładne oczyszczenie i wysuszenie skóry, by tkanka równomiernie się rozgrzewała, a pacjent wtedy odczuwa przyjemne ciepło.
Elektroterapia - leczenie schorzeń przy użyciu różnego rodzaju prądów leczniczych tj. prąd stały, prądy impulsowe czy prądy modulowane. Zabiegi elektroterapii łagodzą bóle, poprawiają ukrwienie tkanek, a także przyśpieszają wchłanianie obrzęków i opuchlizn wokół stawowych. Jest wiele rodzajów elektroterapii m.in. galwanizacja, jonoforeza, elektrostymulacja, prądy interferencyjne i diadynamiczne. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednią metodą elektroterapii w zależności od indywidualnych cech pacjenta.