Nasze stawy są narażone na różnego rodzaju urazy, schorzenia oraz zużycie. Kontuzje stawów mogą spotkać każdego m.in. sportowców, osoby prowadzące bierny i siedzący tryb życia, a szczególnie otyłych. Zmiany w stawach mają też swoje źródło w wielu schorzeniach, do których najczęściej zaliczamy RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów. Wraz z wiekiem praktycznie wszystkich dotyka zwyrodnienie stawów, które jest powolnym, rozwijającym się i postępującym w miarę upływu lat upośledzeniem funkcji stawów powstającym na skutek degeneracji chrząstki stawowej.
PRP – terapia osoczem bogatopłytkowym
Aktualnie najbardziej zaawansowanym biologicznie sposobem bezoperacyjnej regeneracji stawów oraz łagodzenia stanów zapalnych ścięgien jest terapia osoczem bogatopłytkowym - PRP to wysoko skoncentrowany preparat płytek krwi z krwi pacjenta. Najpierw z żyły pacjenta jest pobierana krew i następnie w specjalnym separatorze jest odwirowywana w celu wydzielenia trombocytów, które wstrzykuje się pacjentowi w chore miejsca. PRP strzyknięte w chore tkanki stymuluje naprawę uszkodzonych ścięgien, mięśni, więzadeł lub chrząstki. Płytki krwi (trombocyty) pobudzają migrację komórek do miejsca uszkodzenia oraz ich namnażanie. Terapia PRP przynosi szybkie i bardzo stabilne efekty, co pozwala pacjentom ograniczyć farmakoterapię i używanie leków przeciwbólowych
Terapia komórkami macierzystymi
Pozyskanie komórek macierzystych jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym i wielokrotnie droższym, niż pozyskanie osocza bogatopłytkowego. Zadaniem komórek macierzystych jest wytworzenie takiej samej tkanki, w którą zostają wstrzyknięte. Natomiast PRP stymuluje naturalne namnażanie komórek macierzystych i przede wszystkim przyspiesza procesy naprawcze w tkance. Obie terapie mają nieco inny mechanizm działania, lecz podobny skutek dla pacjenta. Ponadto, obie metody łączy zminimalizowane ryzyko powikłań, ponieważ pacjentowi podawany jest materiał pochodzący z jego własnego organizmu.
Iniekcje kwasu hialuronowego
Inną metodą leczenia regeneracyjnego chrząstki stawowej i ścięgien są iniekcje kwasu hialuronowego, który w sposób naturalny występuje w naszym organizmie. W naszych stawach kwas hialuronowy jest wykorzystywany przy każdym ruchu, gdyż jest składnikiem smaru wpływającego na płynność pracy stawów i poślizg pomiędzy chrząstkami tworzącymi staw. Niestety jego ilość i jakość w naszym organizmie maleje wraz z wiekiem, co w rezultacie prowadzi do spadku lepkości płynu stawowego, który przestaje chronić powierzchnie chrząstek stawowych przed siłami tarcia prowadząc do uszkodzeń stawów. Najnowsze preparaty poprawiają pracę stawów nawet do 8-12 miesięcy. Terapię kawasem hialuronowym można wielokrotnie powtarzać i wykonywać na wielu stawach bez jakichkolwiek istotnych skutków ubocznych.
Blokady stawowe
Pacjenci zmagający się z bardzo silnym bólem zmuszeni są do zażywania dużych ilości leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W takiej sytuacji dużą ulgę przynosi zastosowanie przez lekarza ortopedę blokady okołostawowej lub wewnątrzstawowej.
Zabieg polega na ostrzyknięciu struktury stawu (więzadła, ścięgna, mięśnie) specjalnym środkiem o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W ten sposób można znacznie uśmierzyć ból, a także zmniejszyć lub wyeliminować stan zapalny, co pozwala pacjentowi na zredukowanie ilości przyjmowanych doustnie leków przeciwzapalnych przeciwbólowych. Blokad okołostawowych nie można stosować ani zbyt często ani długotrwale.