Przedział cenowy operacji – od 1 200 zł
Chirurgiczne leczenie stulejki – pękającej skóry napletka
Stulejka to męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) ściąganie napletka. Stulejka to również taki stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka za żołędziem, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i ból.
Stulejka nazywana jest zwężeniem napletka uniemożliwiające jego zsuwanie się poza żołądź lub zsuwanie z dużymi trudnościami, którym towarzyszą: pęknięcia skóry napletka, krwawienie i ból. Stulejka występuje u dzieci i coraz częściej u dorosłych. U dorosłych nawrotowe pękanie skóry napletka i drażniące działanie moczu nieuchronnie prowadzą do zwężenia napletka, a co za tym idzie do zwiększają ryzyko urazów i ponownego pękania. W miarę upływu czasu prowadzi to do powstania stulejki.
Zabieg leczniczy polega na wykonaniu jednego z dwóch zabiegów. W takich przypadkach wykonuje się plastykę napletka lub zabieg obrzezania. W przypadku krótkiego pękającego wędzidełka wykonuje się zabieg jego plastyki wydłużając je.
Stulejka - leczona jest operacyjnie po ukończeniu drugiego roku życia, ale waga pacjenta powinna przekraczać 25 kg. Stulejka najczęściej leczona jest chirurgicznie poprzez usunięcie części albo całości napletka. Stulejka w łagodnych przypadkach stosuje się zabieg plastyczny poszerzający ujście napletka. Stulejka podczas procedury przeprowadzana jest przy znieczuleniu miejscowym. Rehabilitacja trwa niewiele ponad dwa tygodnie.
ZABIEG PLASTYKI NAPLETKA
Zabieg polega na próbie przywrócenia funkcjonalności przez zastosowanie specjalnych cięć mających poszerzyć ujście napletka. Ciecia te najczęściej dokonywane są wzdłuż prącia , następnie nacięcia zostają odpowiednio zszyte. Tego rodzaju zabieg przeprowadza się u osób o niewielkiej stulejce np. przy stulejce pozwalającej na odwiedzenie napletka w stanie spoczynku także w stanie wzwodu z tym że wtedy powoduje on nieprzyjemny ucisk. Zaletą tego zabiegu jest zachowanie napletka w całości a także to że po pełnym zagojeniu penis wygląda całkowicie naturalnie. Wadą tego rozwiązania jest to że metoda ta nie gwarantuje że problem nie powróci. Może dojść do zbiegu blizn po operacyjnych i ponownego zwężenia napletka.
ZABIEG OBRZEZANIA
Zabieg gwarantuje całkowite rozwiązanie problemu stulejki. Obrzezania możemy podzielić na całkowite - usunięcie całości napletka i obrzezanie częściowe - usunięcie zwężonego fragmentu napletka. Po obrzezaniu całkowitym całość napletka zostaje usunięta, a w wyniku tego zabiegu żołądź pozostanie cały czas odkryty zarówno w stanie spoczynku, jak i wzwodu. Po obrzezaniu częściowym możliwe jest że niemal cały żołądź pozostanie zakryty. Najczęściej jednak po obrzezaniu częściowym przynajmniej połowa żołędzia pozostaje odkryta.
~artykuł informacyjny