Menu
X

Jak postępować po wstawieniu endoprotezy stawu kolanowego

image

Odpowiednio prowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności pozwalającej na podjęcie wyżej wymienionych aktywności. Ograniczenia ruchomości, dysbalans mięśniowy, ograniczenia siły mięśniowej oraz osłabienie sensomotoryki stwarzają nieprawidłowe warunki pracy endoprotezy i ryzyko jej obluzowania.  

Pierwszym, istotnym elementem rehabilitacji są wszelkie działania poprzedzające zabieg. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie pacjenta do zabiegu. Oprócz różnorodnych technik zwiększających siłę, zakres ruchu czy zmniejszających dolegliwości bólowe, pacjent uczony jest chodzenia o kulach oraz wykonywania podstawowych ćwiczeń i czynności samoobsługowych po zabiegu. 

Osoba po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego przebywa w szpitalu pod obserwacją przez parę dni i przyjmuje antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwbólowe. Rehabilitacja ruchowa rozpoczyna się już następnego dnia po zabiegu, z wykorzystaniem specjalnej szyny.  

Pierwszy tydzień po zabiegu operacyjnym nazywamy fazą ostrą. W okresie tym wykonujemy napięcia izometryczne mięśni działających na kolano, ćwiczenia bierne (często wykonywane w specjalnej szynie CPM), ćwiczenia czynno-bierne a także ćwiczenia innych części ciała . Dodatkowo zaleca się ćwiczenia oddechowe oraz wczesną pionizację pacjenta, co pozwala zapobiec powikłaniom pooperacyjnym. 

Istotnym elementem jest możliwość obciążania kończyny po zabiegu. Decydujący wpływ ma tu sposób mocowania protezy do kości. Najczęściej stosowana jest proteza mocowana za pomocą cementu, co pozwala na szybsze obciążenie kończyny. W przypadku połączeń bezcementowych kość wrasta w endoporotezę w ciągu kilku miesięcy, co wydłuża okres odciążenia. Możliwość stawania na nodze zależy nie tylko od rodzaju protezy i mocowania, ale także od stanu kośćca pacjenta, ogólnego stanu zdrowia a także preferencji ośrodka, w którym przeprowadza się zabieg.  

Po około sześciu tygodniach możemy rozpocząć ćwiczenia rozciągające oraz trening siły mięśniowej. Ważne są  ćwiczenia mięśnia czworogłowego uda, gdyż ulega on szybkiemu zanikowi masy, a odgrywa istotną rolę w stabilizacji pracy kolana. Oczywiście, wykonujemy również ćwiczenia innych grup mięśniowych, co powinno być konsultowane na bieżąco fizjoterapeutą, ze względu na możliwość niekorzystnego ich oddziaływania na endoprotezę. Generalnie do 8 tygodnia należy unikać ćwiczeń z zewnętrznym obciążeniem czy oporem. Dopiero po tym okresie możemy powoli wprowadzać ćwiczenia z obciążeniem oraz ćwiczenia koncentryczne z niewielkim oporem zewnętrznym. 

Wielu pacjentów pyta i zastanawia się nad możliwością prowadzenia samochodu po operacji. Generalnie uznaje się, że prowadzenie samochodu jest możliwe po około 4-6 tygodniach od operacji, jednak często jest bardzo indywidualne. Uprawianie sportu i powrót do pełnej aktywności fizycznej powinien być skonsultowany z lekarzem oraz fizjoterapeutą.  

 

 ~artykuł informacyjny
No Tag have Found!
Treści z serwisu bezpiecznyzabieg.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Jesteś tutaj:

Operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!