Menu
X

Ból ucha – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

image

Ból ucha to jeden z pierwszych objawów, z jakimi mamy do czynienia w przypadku dolegliwości przewodu słuchowego. I choć może on niepokoić, to nie zawsze oznacza pojawienie się poważnych problemów. Warto jednak zachować czujność i przyglądać się, czy u chorego nie występują objawy towarzyszące. Co należy wiedzieć o dolegliwościach uszu i kiedy zgłosić się do specjalisty?

Ból ucha – jakie może mieć przyczyny?

Ból ucha to nieprzyjemna dolegliwość. Jeśli występuje samodzielnie, prawidłowe zdiagnozowanie problemu może się okazać kłopotliwe. Przede wszystkim sam ból może być jedynie stanem przejściowym. Przyczyn zaczynamy doszukiwać się najczęściej dopiero w momencie, gdy nie ustępuje przez dłuższy czas. Pamiętajmy jednak, by nie lekceważyć tego typu dolegliwości – zaniedbania mogą prowadzić do pogłębienia się problemów z przewodem słuchowym.

Jakie są popularne przyczyny bólu ucha u dzieci i dorosłych?

 • uraz mechaniczny – uszkodzenie lub perforacja błony bębenkowej,
 • zmiany zapalne w uchu zewnętrznym,
 • dolegliwości ucha środkowego – wywołane np. wysiękiem w ostrym zapaleniu ucha środkowego lub zmniejszeniem ciśnienia w jamie bębenkowej,
 • ból rzutowy odniesiony – wynika ze wspólnego unerwienia ucha i innych struktur głowy oraz szyi,
 • ostre zapalenie wyrostka sutkowatego,
 • zapalenie miazgi zębowej, kieszonek przyzębnych lub dolegliwości stawu skroniowo-żuchwowego.

Kiedy udać się do lekarza?

Jak widać ból ucha u dziecka i osoby dorosłej może być wywołany przez wiele różnych czynników. Co w takim razie powinno być impulsem do tego, by umówić się na wizytę do specjalisty?

Wśród niepokojących oznak są:

 • ból ucha nasilający się w czasie,
 • silny i nagły ból,
 • tkliwość okolic ucha, a w szczególności struktur kostnych za małżowiną uszną,
 • wysoka, nasilająca się gorączka,
 • wysięk z ucha,
 • zawroty głowy,
 • nagłe lub postępujące pogorszenie słuchu,
 • niedosłuch utrzymujący się przez dłuższy czas,
 • ból ucha z przeczulicą twarzy.

Zapobiegaj dolegliwościom – chroń swoje uszy

Ucho to bardzo delikatny narząd, który wymaga wyjątkowej troski. Wiele problemów może wynikać m.in. z zaniedbań w codziennej higienie przewodu słuchowego. Nie chodzi tu wyłącznie o stosowanie preparatów czyszczących zamiast patyczków kosmetycznych. Na stan naszych uszu wpływa także hałas – zbyt głośne słuchanie muzyki, stosowanie dousznych słuchawek, częste chodzenie na koncerty itp. Również regularne wizyty na basenie mogą prowadzić do wypłukiwania woskowiny, a w efekcie powstawania infekcji. Dlatego warto kontrolować kondycję słuchu, by uniknąć problemów w przyszłości.

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

pl Polish
X