Menu
X

Jak utrzymać śnieżną biel zębów po zabiegu wybielania?

image

Częste picie kawy, palenie papierosów, nieprawidłowa higiena jamy ustnej – wszystko to sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów nieestetycznie przebarwionych. Niestety, niekiedy bez względu na to, czy zabiegi wykonywane były samodzielnie w domu, czy przez specjalistę w gabinecie stomatologicznym – zęby ponownie stają się żółte. Jak temu zapobiec?

Biała dieta w oczekiwaniu na utrwalenie rezultatów wybielania

Jeśli liczysz, że natychmiast po wybielaniu zębów uraczysz się filiżanką aromatycznej kawy albo podbijesz kubki smakowe kurczakiem curry – porzuć nadzieje. Podstawą utrwalenia efektów zabiegu wybielania (zwłaszcza z użyciem lampy) jest stosowanie tzw. białej diety przez trzy doby! Oznacza to konieczność rezygnacji z produktów, które zawierają barwiące substancje. Mowa tu m.in. o przyprawach takich jak curry, kurkuma, a także o owocach i warzywach jak np. jagody, wiśnie, buraki, marchew czy szpinak. Zrezygnuj też z kawy, herbaty i czerwonego wina. Zamiast tego sięgnij po produkty mleczne, mięso drobiowe i kaszę.  Pamiętaj, że to tylko chwilowe wyrzeczenie. Po upływie 72 godzin znowu będziesz jeść to, co lubisz najbardziej.

Właściwa higiena jamy ustnej

Polacy nie potrafią dbać o zęby, czego efektem jest nie tylko powszechna już nawet u trzylatków próchnica, ale i pogorszenie kolorytu szkliwa. Zęby powinny być myte co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Niestety nawet osoby regularnie szczotkujące zęby obserwują, że szkliwo po zabiegu wybielania szybko się odbarwia. Wynika to z nieumiejętnego przestrzegania higieny jamy ustnej. 

Zęby warto szczotkować metodą obrotowo-wymiatającą. W tym celu ustaw włosie równolegle do linii dziąseł pod kątem 45 st. i wykonując ruch wymiatający, kieruj się w stronę koron zębów. Nie zapomnij o wymyciu języka i policzków. Na koniec sięgnij po nić dentystyczną i wyczyść przestrzenie międzyzębowe, aż wreszcie przepłucz jamę ustną specjalnym płynem.

W twojej łazience powinna też na dobre zagościć dobrej jakości pasta do zębów. Najlepiej, aby miała właściwości wybielające, dzięki czemu utrzymasz efekt lśniąco białych zębów na długi czas. Sprawdź ofertę Dr. Max Drogeria i wybierz najbardziej odpowiednią dla siebie pastę do zębów.

Regularne konsultacje ze stomatologiem

Dla zachowania śnieżnobiałych zębów po zabiegu ich wybielania niezwykle ważne są regularne wizyty u stomatologa. Nie chodzi wyłącznie o utrzymanie szkliwa i dziąseł w dobrej kondycji, choć i to jest ważne dla wyglądu jamy ustnej. Co sześć miesięcy warto wykonać skaling. Jest to zabieg polegający na usunięciu ze szkliwa kamienia nazębnego. Tej twardej struktury, wykształconej z płytki nazębnej, nie uda ci się usunąć szczoteczką, dlatego konieczna jest interwencja specjalisty.

Zabieg jest bezbolesny. U pacjentów szczególnie wrażliwych, u których mimo wszystko operowanie narzędziami do skalingu wywołuje dyskomfort – stosuje się środki miejscowo znieczulające.

Po zabiegu wybielania zębów warto wykonywać skaling raz na pół roku, aby zachować biel szkliwa. Dzięki temu twój uśmiech będzie nienaganny, nawet gdy każdego dnia pijesz kawę.

Źródła:

  1. Dzieciństwo bez próchnicy, https://www.zdrowie.gov.pl/uploads/pub/pages/page_857/text_images/MZ_zeby%20(002).pdf, dostęp: 20.09.2022 r.
  2. J. Szczepańska, M. Daszkowska, Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, „Nowa Stomatologia” 2015, nr 20(3), s, 125–130.

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

Polecani lekarze
3 sierpnia, 2018