Menu
X

Rezonans magnetyczny – jak się przygotować?

image

Z punktu widzenia pacjenta jedną z największych zalet badania rezonansem magnetycznym jest fakt, że bardzo często nie wymaga ono praktycznie żadnego przygotowania. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku rezonansu z kontrastem, ale nawet wtedy przygotowanie nie jest wymagające.

Jak się przygotować do badania rezonansem?

Co do zasady badanie rezonansem może być zwykle wykonane „z marszu”, jeśli jednak jest ono zaplanowane wcześniej, a dotyczy to większości pacjentów, zaleca się im jedynie dobre nawodnienie organizmu i utrzymanie zrównoważonej diety. Nie wpływa to na wynik badania, a jedynie na komfort pacjenta, który musi czas badania spędzić względnie bez ruchu. Będzie to jednak korzystne również wtedy, kiedy przed badaniem lekarz stwierdzi, że konieczne jest podanie kontrastu. W prostych badaniach wystarczy zmyć makijaż, jeśli zakrywa on obrazowany obszar.

Jak się przygotować do badania rezonansem z kontrastem?

W przypadku badań rezonansowych z kontrastem pojawiają się dość konkretne, ale nietrudne do spełnienia wymogi:

  • utrzymanie dobrego nawodnienia przed i po badaniu (na samo badanie jednak najlepiej przyjść z pustych pęcherzem);
  • powstrzymanie się od przyjmowania posiłków przez czas zalecony przez lekarza: zwykle to od 2 do 6 godzin, ale poszczególne procedury mogą wymagać pozostawania na czczo dłużej lub przejścia na dietę półpłynną (w zależności od obrazowanego rejonu);
  • wykonanie badania kreatyniny. Jego ważność w profesjonalnych pracowniach rezonansu, na przykład Rex Medica, wynosi 7 dni, ale ogólna zasada mówi, że im badanie nowsze, tym lepiej. Należy je powtórzyć po rezonansie.

Indywidualna procedura przygotowawcza

Powyższe zasady mają charakter ogólny i mogą ulec zmianie. O procedurze przygotowania pacjenta decyduje lekarz kierujący na badanie na podstawie historii choroby i innych badań obrazowych, swoje ograniczenia może też nałożyć radiolog – ten na przykład przypomni o zdjęciu biżuterii lub poprosi o wypicie szklanki wody na jakiś czas przed badaniem.

Indywidualna ścieżka przygotowawcza będzie zawsze zaproponowana pacjentom, którzy wykazują względne przeciwwskazania do wykonania badania. Może obejmować na przykład konieczność usunięcia metalowych opiłków czy odłamków, które wcześniej nie były usuwane, ponieważ nie stanowiły zagrożenia, ale mogłyby się przemieścić pod wpływem działania pola elektromagnetycznego w rezonansie.

Zasadniczo to lekarz podejmuje decyzję co do zasadności podania kontrastu, natomiast warto pamiętać, że konieczność jego zastosowania może pojawić się też później, więc warto zapobiegawczo zrezygnować z posiłku na kilka godzin przed badaniem. Post będzie konieczny przy badaniu w sedacji lub znieczuleniu ogólnym, taki zabieg jednak zawsze planowany jest z wyprzedzeniem.

Dla ścisłości warto dodać, że pozostanie na czczo przed standardową procedurą jest zaleceniem wynikającym nie tyle z dbałości o bezpieczeństwo, ponieważ niczym to nie grozi, ile o przydatność badania, ponieważ niektóre pokarmy mogłyby powodować mniejszą czytelność uzyskanych obrazów.

No Tag have Found!
Jesteś tutaj:

Najpopularniejsze operacje i zabiegi

Operacja zaćmy

Bezbolesne leczenie zaćmy w prywatnych klinikach w całej Polsce. Trwająca tylko kilku minut, bezpieczna i wykonywana przez renomowanych specjalistów operacja zaćmy to najlepszy sposób na odzyskanie komfortu związanego z pełną sprawnością wzrokową. Szybki powrót do pełnej sprawności po niedługiej rekonwalescencji to jedna z podstawowych korzyści, jakie oferuje operacja zaćmy. Zachęcamy do sprawdzenia szczegółów, by zasięgnąć więcej informacji.

Operacja na haluksy

Problem z haluksami? Wystarczy poddanie się godzinnemu zabiegowi, by o nim zapomnieć i odzyskać pełną sprawność ruchową i żyć pełnia życia. Operacja na haluksy wykonywana jest w prywatnych klinikach w całej Polsce, zgodnie z najwyższymi standardami i co najważniejsze - przez specjalistów w dziedzinie chirurgii. Operacja na haluksy zlikwiduje zwyrodnieniowe utrudniające chodzenie, natychmiast przywracając komfort życia.

Operacje piersi

Operacje plastyczne likwidujące defekty piersi to nie fanaberie dążących do ideału kobiet. To konieczność, która przywraca chęć do życia i znacząco zwiększa pewność siebie. Operacje piersi wykonywane są prywatnie, w wielu klinikach w Polsce, przez grono chirurgów plastycznych o ogromnym doświadczeniu. Decydując się na operacje piersi można mieć pewność, że zostaje się oddanym w odpowiednie ręce, które zadbają o bezpieczeństwo pacjenta.

Laserowa korekcja wad wzroku

Wada wzroku, nawet wrodzona to już nie wyrok - to problem, który dzięki nowoczesnej technologii oraz postępowi medycyny można rozwiązać szybko, bezpiecznie i bezinwazyjnie. Pozwala na to laserowa korekcja wad wzroku, czyli zabieg, który wykonywany jest w prywatnych klinikach w całej Polsce przez najwyższej klasy specjalistów. Zaufaj im i sprawdź, czy Twoja wada wzroku kwalifikuje się do zabiegu. Już w kilka minut możesz spojrzeć na świat zupełnie inaczej!

pl Polish
X