Dla pacjenta , Stomatologia
Aparat ortodontyczny – nie tylko dla dzieci
Aparaty ortodontyczne mogą być noszone zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Mają na celu naprawę różnorodnych wad zgryzu i służą do przywrócenia właściwego ustawienia zębów.
W przypadku dzieci aparaty stałe zakładane są dopiero wówczas, gdy pojawią się wszystkie stałe zęby, czyli ok 11-13 roku życia. Są jednak liczne przypadki, gdzie pediatra zaniepokojony pojawieniem się wielu wad, kieruje do ortodonty dzieci 8,9 letnie.
Aparaty ruchome są stosowane do leczenia wad zgryzu w okresie rozwoju dziecka. Nosi się je zwykle do 13 roku życia, czyli wtedy gdy wyrosły tylko zęby mleczne lub pojawiają się mleczne i stałe (uzębienie mieszane). Takie aparaty powinny być zakładane codziennie na noc oraz na kilka godzin w ciągu dnia.
U dorosłych można założyć aparat stały niezależnie od wieku. Mogą je nosić osoby nawet czterdziesto- i pięćdziesięcioletnie. Niestety w Polsce do gabinetów ortodontycznych rzadko zgłaszają się pacjenci w tym wieku. Jednym z problemów jest fakt, że często u osób starszych sam aparat nie wystarcza, ponieważ wada zgryzu spowodowana jest nieprawidłową budową szczęki lub żuchwy. Wówczas niezbędna okazuje się interwencja chirurga, który operacyjnie ustawi je w modelowym położeniu.
Zabiegi ortodontyczne u dorosłych najczęściej połączone są z działaniami protetycznymi lub wszczepieniem implantów. Niekiedy jednak np. dzięki niewielkiemu rozsunięciu ścieśnionych zębów, można skutecznie uniknąć konieczności wstawiania sztucznego uzębienia. Coraz częściej stosuje się również aparaty ortodontyczne, których nie widać w buzi nawet przy szerokim uśmiechu. Niestety w niektórych przypadkach nie mogą być one zastosowane. Zameczki, które nie kaleczą języka i nie przeszkadzają podczas jedzenia, zakładane są na zęby od strony języka. Aparat tego typu jest również znacznie łatwiejszy w codziennym czyszczeniu, jednak cechuje się nieco wyższą ceną od standardowego.
Po zakończeniu leczenia aparatem stałym i zdjęciu go widzimy efekt, jakim są piękne i proste zęby. Niestety mają one nieraz tendencję do przesuwania się na swoje poprzednie miejsca. Dlatego, aby utrzymać efekt ładnego łuku w szczęce, trzeba nosić aparat retencyjny utrwalający efekty leczenia i niedopuszczający do przemieszczania zębów. Może być on ruchomy np. do noszenia w nocy albo stały, ale zwykle przyklejony od wewnętrznej strony zębów, więc na zewnątrz niewidoczny. O tym jak długo go nosić i kiedy zdjąć decyduje ortodonta.
Dzięki prostym zębom na wyglądzie zyskuje nie tylko uśmiech, ale również twarz. Jej owal i profil cechują się bardziej naturalnymi kształtami.
Proste zęby znacznie łatwiej chronić przed próchnicą i chorobami dziąseł. Wyprostowanie zębów pozwala także na zlikwidowanie lub wyraźne zmniejszenie wielu wad wymowy.