Przedział cenowy operacji – od 6 000 zł
Stapedektomia to operacyjne leczenie otosklerozy, której celem jest ponowne uruchomienie strzemiączka, co spowoduje poprawę słuchu i ustąpienie szumów usznych. Pierwszym etapem operacji jest usunięcie skostniałych fragmentów strzemiączka i założeniu protezy strzemiączka. Operację wykonuje się poprzez przewód słuchowy zewnętrzny i dotarciu do ucha środkowego przy pomocy mikroskopu lub lasera. Skuteczność operacji jest wysoka i przekracza 90 % o czym Pacjent przekonuje się zaraz po operacji, gdyż od razu słyszy dużo lepiej.
Otoskleroza objawia się uporczywymi szumami w uszach i postępującą głuchotą, początkowo w jednym uchu, a następnie w drugim uchu. Korzystniej jest jak Pacjent zdecyduje się na operację bez zbędnej zwłoki, gdyż choroba postępuje stosunkowo szybko powodując uszkodzenia ucha wewnętrznego.
Otoskleroza jest stosunkowo częstą chorobą słuchu i szczególnie narażone są młode kobiety. Za główną przyczynę choroby uważa się zaburzenia metaboliczne i hormonalne powodujące przerośniecie i unieruchomienie strzemiączka w wyniku nadmiernego metabolizmu tkanki kostnej. Takie zmiany zaburzają transmisję fali dźwiękowej wchodzącej przez zewnętrzny przewód słuchowy do błony bębenkowej, która jest granica pomiędzy uchem zewnętrznym a środkowym, skąd drgania przekazywane są poprzez łańcuch ruchomych kosteczek słuchowych do ucha wewnętrznego. Unieruchomienie strzemiączka (jedna z kosteczek słuchowych) powoduje upośledzenie słuchu.
Po operacji Pacjent leży nieruchomo na boku nieoperowanego ucha i raczej nie powinien wstawać, wydmuchiwać nosa czy pochylać głowy. Dopiero drugiego dnia może zacząć powoli chodzić, gdyż operacja podrażnia narządy równowagi znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie narządu słuchu. Przez kolejne 2 tygodnie należy unikać kontaktu z wodą operowanego ucha i unikać wysiłku fizycznego. Szczegółowe zalecenia każdy Pacjent otrzymuje od lekarza prowadzącego.
~artykuł informacyjny