Przedział cenowy operacji – od 5 000 zł
Skrzywienie przegrody nosa jest dość powszechne i nie każde kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. Decyzję podejmuje lekarz laryngolog po zbadaniu pacjenta i przeprowadzeniu wywiadu.
Celem zabiegu jest skorygowanie kształtu przegrody nosowej tak, aby ustawiona była w linii pośrodkowej nosa. Efektem zabiegu powinna być poprawa drożność nosa i tym samym łatwiejsze oddychanie przez nos.
Operację przegrody nosowej wykonuje się na dwa sposoby:
Podśluzówkowa resekcja przegrody nosa – operacja polega na nacięciu błony śluzowej wewnątrz nosa oraz chrząstki nosa, a następnie usunięciu skrzywionej chrząstki i kości przegrody nosowej. Usunięta chrząstka może być również umieszczana w miniaturowej prasie, gdzie jej giętka struktura poddawana jest naprostowywaniu, a następnie implantowana na swoje miejsce. Taka operacja przegrody nosowej nie powoduje powstawania blizn ani śladów na zewnątrz, szwy pooperacyjne ulegają rozpuszczeniu bądź są usuwane po siedmiu dniach.
Septoplastyka, czyli plastyka przegrody nosowej – w czasie operacji usuwa się wyłącznie wypukłości i ostrogi oraz starannie ustawia się szkielet chrzęstno-kostny przegrody. Plastykę najczęściej wykonuje się u dzieci. Jeśli skrzywiony jest cały nos zewnętrzny wykonuje się ją z zewnętrzną operacją plastyczną nosa.
Operacja wykonywana jest u osób ze skrzywieniem przegrody istotnie upośledzającym drożność nosa; u pacjentów z częstymi infekcjami górnych dróg oddechowych, przed leczeniem wad zgryzu, u niektórych osób chrapiących oraz z obturacyjnym bezdechem śródsennym. Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła i może być przyczyną stanów zapalnych nie tylko zatok ale i gardła. Osoby ze skrzywioną przegrodą mogą mieć słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy. Poza wskazaniami czysto zdrowotnymi w wybranych przypadkach przegrodę nosa koryguje się również ze względów estetycznych w celu poprawy kształtu nosa zewnętrznego.