Przedział cenowy operacji – od 1500 zł
Jaskra jest schorzeniem powodującym nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego, powodując ubytki w polu widzenia, co w dalszym postępie choroby może oznaczać całkowitą utratę widzenia. Początkowy przebieg choroby jest najczęściej niezauważalny, gdyż rozwija się bardzo powoli i chory przyzwyczaja się do dolegliwości.
Po zdiagnozowaniu jaskry najczęściej pierwszym etapem jest leczenie farmakologiczne. Krople do oczu powodują obniżenie ciśnienia wewnątrz gałkowego poprzez ograniczenie wydzielania cieczy wodnistej, której nadmiar i blokowanie przepływu powoduje wzrost ciśnienia.
Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów konieczna jest operacja jaskry, która może być wykonana różnymi technikami w zależności od stanu chorobowego Pacjenta.
- Sklerektomia
Chirurgiczna operacja ułatwiająca odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej. Sklerektomia jest operacją bardzo bezpieczną, gdyż nie wymaga otwierania przedniej komory oka. Niestety, tylko chorzy jednej z odmian jaskry mogą być jej poddani i dodatkowo nie mogą mieć przeciwskazań anatomicznych.
- Wiskokanalostomia
Bardziej skomplikowana operacja polegająca na otwarciu kanału odpływu cieczy wodnistej z oka, najczęściej poprzez usunięcie jednej ze ścian.
- Osadzenie implantu
Operacja polega na osadzeniu pod spojówką implantu powodującego regularny odpływ cieczy wewnątrz gałkowej, co powoduje trwałe obniżenie ciśnienia w gałce ocznej. Jest to najnowocześniejsza metoda leczenia chirurgicznego.
- Techniki laserowe
Zabieg polega na wykonaniu otworu w tęczówce oka, który umożliwia krążenie cieczy wewnątrz gałkowej w całej gałce ocznej, co znacząco obniża ciśnienie i poprawia widzenie Pacjenta.
Oczywiście, każdy przypadek schorzenia jest osobno diagnozowany i dobierana optymalna metoda leczenia farmakologicznego lub operacyjnego.
Jaskra jest schorzeniem bardzo rozpowszechnionym w Polsce, gdzie zdiagnozowano już ponad 800 tys. przypadków zachorowań. Mimo szerokich badań naukowych na całym świecie, nie udało się jeszcze stwierdzić, co jest przyczyną tej choroby.
Tagi: jaskra, glaucoma, jaskra ostra, jaskra podostra, atak jaskry, przyczyny jaskry, objawy jaskry, leczenie jaskry, profilaktyka jaskry, ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, ciecz wodnista, kąt przesączania, gonioskopia, pilokarpina,