Przedział cenowy operacji – od 4 800 za jedno oko
Chirurgiczna korekcja wady wzroku metodą doszczepienia soczewki fakijnej pozwala na pozbycie się wad wzroku dla młodych osób nie kwalifikujących się do laserowej korekcji wad wzroku oraz osób starszych w przedziale 40-60 lat.
Pacjenci kwalifikowani do wszczepienia soczewki fakijnej mogą posiadać jedną z wad wzroku:
- krótkowzroczność do minus 23 dioptrii
- nadwzroczność do plus 10 dioptrii
- astygmatyzm do 6 dioptrii.
Soczewki fakijne stosuje się najczęściej u Pacjentów z większymi wadami wzroku, które nie kwalifikują się do wykonania korekcji laserowej.
Przed zabiegiem
Jeśli Pacjent nosi soczewki kontaktowe, to lekarz poinformuje na jaki okres czasu przed zabiegiem należy przestać je nosić. Z reguły miękkie soczewki kontaktowe należy zdjąć na tydzień przed zabiegiem a soczewki twarde dużo wcześniej, nawet na 3-4 tygodnie przed wszczepieniem soczewek fakijnych. Takie postępowanie jest konieczne, gdyż soczewki kontaktowe zmieniają kształt rogówki i potrzebny jest pewien okres czasu, aby rogówka przybrała swój pierwotny i stabilny kształt. Przed zabiegiem lekarz wykona w oku maleńki otwór w tęczówce, aby zapobiec gromadzeniu się płynu za soczewką fakijną. Otwór ten nazywany jest irydotomią i wykonuje się go za pomocą lasera.
Wszczepienie soczewki fakijnej
Przed zabiegiem, Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, rzadziej ogólne. Przed zabiegiem otrzymuje leki zwężające źrenicę. Następnie lekarz wykonuje nacięcie w rogówce w celu wprowadzenia soczewki sztucznej. Soczewka jest wprowadzana pomiędzy tęczówkę a rogówkę. W miejscu nacięć zakłada się szwy, które usuwa się po wygojeniu się rany. Dla soczewek zwijalnych najczęściej nie ma konieczności zakładania szwów. Cały zabieg trwa około 20-30 minut. Niekiedy po zabiegu zakłada się ochronną osłonkę na oko. W czasie pierwszej doby konieczna jest kontrola okulistyczna. Po założeniu opatrunku i kilku godzinnym odpoczynku Pacjent może wracać do domu.
Podczas zabiegu operowane jest tylko jedno oko. Zabieg na drugim oku można wykonać minimum po 1-2 tygodniach. Najdogodniejszy termin ustala tutaj lekarz obserwując proces gojenia pierwszego operowanego oka.
Soczewki fakijne wykonane są z elastycznego i miękkiego materiału zaprojektowanego specjalnie pod kątem budowy oka, co ułatwia wszczepienie i gwarantuje zgodność z tkankami oka.
Główne korzyści dla Pacjenta to trwała poprawa wzroku bez konieczności noszenia okularów czy stosowania soczewek kontaktowych. Jest to szczególnie ważne dla osób aktywnych ruchowo oraz uprawiających wyczynowo sport.
Tagi: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, irydotomia, soczewki zwijalne, soczewki fakijne, soczewka fakijna, wszczep soczewki fakijnej, soczewki wewnątrzgałkowe.
~artykuł informacyjny