Przedział cenowy operacji – od 1 300 zł za jedno oko
Choroba AMD (Age-related Macular Degeneration) – zwyrodnienie plamki żółtej jest groźną chorobą oczu, która poprzez degradację siatkówki może doprowadzić do ślepoty. Ze względu na dużą liczbę zachorowań, szczególnie dotyka kobiet po 50 roku życia mających niebieskie oczy, nazywa się chorobą cywilizacyjną z powodu przyczyn związanych z układem krążenia. W Polsce co roku rozpoznawanych jest ponad 25 tys. nowych przypadków.
Choroby AMD nie można wyleczyć, można jedynie wstrzymać lub opóźnić jej rozwój. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnoza, którą powinien przeprowadzić okulista i dlatego osobom w wieku powyżej 45 lat zaleca się co dwa lata wizytę kontrolną u specjalisty. Szczególnie, gdy Pacjent zauważy u siebie niepokojące symptomy tj. zamazany czy niewyraźny obraz, mniej kontrastowy czy kolory wydające się na wyblakłe. Plamka żółta jest częścią siatkówki i odpowiada właśnie za ostrość widzenia.
Przyczyną choroby AMD jest nadmierny i nieprawidłowy wzrost naczyń krwionośnych. Rozpoznawane są dwa rodzaje choroby, pierwsza ma postać suchą (zanikową) choruje około 85 % Pacjentów, natomiast druga to postać wysiękowa (mokra). Postać sucha powoduje powolne postępowanie objawów choroby i aktualnie nie ma skutecznych metod leczenia tej postaci choroby. Postać wysiękowa ma gwałtowny przebieg i Pacjent może stracić widzenie w ciągu tygodni czy miesięcy, co wymaga szybkiej diagnozy i rozpoczęcia leczenia.
Metod leczenia wysiękowej postaci AMD jest kilka:
- terapia fotodynamiczna (PDT)
- termoterapia przez źrenicę (TTT)
- fotokoagulacja laserem argonowym
- podawanie przeciwciał i aptamerów
- aplikowanie do ciała szklistego sterydów.
Oczywiście, procedurę leczenia ustala lekarz specjalista w zależności od stopnia choroby i stanu zdrowia Pacjenta.
Tagi: siatkówka oka, plamka żółta, test Amslera, amd suche, amd wysiękowe, amd mokra, neowaskularyzacja naczyniówkowa, degeneracja plamki żółtej.