Przedział cenowy operacji – od 800 zł
Ortodoncja zajmuje się kontrolą rozwoju uzębienia oraz korygowaniem odchyleń w układzie zębów i kości twarzowych.
Nieprawidłowo ustawione lub stłoczone zęby albo zaburzone relacje żuchwy i szczęki mogą być przyczyną:
- nieprawidłowych czynności stawów skroniowo-żuchwowych,
- trudności w przeżuwaniu pokarmów,
- trudności w prawidłowej wymowie,
- większej podatności zębów na urazy i starcia,
- chorób przyzębia i próchnicy,
- niższej samooceny Pacjenta ze względów estetycznych.
Warto podjąć się leczenie ortodontyczne bez względu na wiek, nie tylko z powodów estetycznych, ale głównie ze względów zdrowotnych.
Aparaty ruchome
Aparaty ruchome stosuje się najczęściej u najmłodszych Pacjentów tj. dzieci w wieku 13-14 lat, kiedy intensywność wzrostu jest największa. Aparaty akrylowe z elementami drucianymi i specjalistycznymi śrubami są źródłem siły do przemieszczania zębów. Aparaty ruchome nosi się kilka godzin w ciągu dnia i najczęściej całą noc. Młody Pacjent z pomocą osoby dorosłej samodzielnie regulują śruby zgodnie z zaleceniami lekarza i ta współpraca gwarantuje efekty leczenia.
Aparaty stałe
Aparaty stałe można stosować u dzieci starszych, młodzieży oraz coraz częściej u dorosłych. Przy użyciu specjalistycznego kleju do zębów przyklejone są specjalne zaczepy (pierścienie, zamki) do których wprowadza się łuki metalowe mocując je przy użyciu specjalnych kolorowych gumek.
Higiena jamy ustnej podczas leczenia
Podczas stosowania wszystkich typach aparatów ortodontycznych konieczna jest wzmożona higiena jamy ustnej i zęby należy myć najlepiej po każdym posiłku. Dodatkowo stosuje się specjalnie do tego przeznaczone szczoteczki do zębów.
Oprócz poprawy samopoczucia i wyglądu, prawidłowo przeprowadzone leczenie ortodontyczne zapewnia opóźnienie starzenia się twarzy i poprawę wymowy oraz łatwiejsze oczyszczanie zębów, co skutkuje mniejszą skłonnością do próchnicy i paradontozy.
~artykuł informacyjny