Przedział cenowy operacji – od 600 do 2 700 pln
Protetyka stomatologiczna zajmuje się bardzo szerokim zakresem działań, od diagnostyki i leczenia chorób czynnościowych narządu żucia, nieprawidłowości zgryzu oraz nabytych wad zgryzu i bezzębia. Najczęściej jednak kojarzy się z rekonstrukcją utraconego uzębienia.
Odbudowa utraconego zęba czy zębów jest istotna z wielu powodów, ale z medycznego punktu widzenia brak nawet pojedynczego zęba zaburza funkcję żucia. Każdy ząb stanowi część całego systemu i braki mogą powodować m.in. ból w trakcie rozdrabniania pokarmów, powodować przesuwanie się zębów sąsiednich czy sprzyjać powstawaniu chorób dziąseł.
Protetyka stomatologiczna skupia się na odbudowie utraconych zębów za pomocą specjalnych protez, które można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: protezy stałe oraz protezy ruchome.
Protezy stałe
Najdoskonalszym rodzajem protez zębowych są implanty, które zostały zaprezentowane w opisie zabiegu Implanty.
Protezy ruchome – tradycyjne protezy
W grupie protez ruchomych wyróżniamy dwa rodzaje: protezy częściowe i całkowite.
Protezy częściowe mogą występować jako protezy osiadające lub szkieletowe. Protezy osiadające utrzymują swoją pozycję w jamie ustnej tylko opierając się jedynie na błonie śluzowej. Protezy szkieletowe osadzane są na naturalnych zębach Pacjenta lub na wcześniej wszczepionych implantach.
Protezy całkowite stosuje się w celu uzupełnienia braku wszystkich zębów górnych lub dolnych, czyli całych łuków zębowych. Niestety, niedogodnością tego rozwiązania jest stabilność protezy dolnej, gdyż często dochodzi do jej przesuwania i utrudnia funkcję żucia oraz powoduje dyskomfort Pacjenta. Jednym z rozwiązań jest wszczepienie dwóch implantów w dolną szczęką i osadzenie protezy. Nowoczesne protezy wykonuje się z trwałego akrylu, co ułatwia przymocowanie jej do wszczepionych implantów i trwałe użytkowanie z dużym komfortem Pacjenta.